Sera Gazlarını Azaltmanın 11 Yolu


Sera gazlarını azaltmanın yolları çok çeşitlidir. Evlerimizde uygulayacağımız birçok yöntemle çevreye büyük katkılarımız olabilir. Küresel ısınma nasıl azaltılır, küresel ısınma nasıl önlenir, küresel ısınma nedir gibi konularda merak ettiklerinizi yazımızda okuyabilirsiniz.

Doğalgaz, kömür, yağ ve benzin gibi yakılarak enerji üretilen fosil yakıtlar zamanla atmosferdeki karbondioksit oranını artırmaktadır. Karbondioksit üretimi küresel ısınmanın önemli sebeplerindendir. Fosil yakıtlara olan talebi azaltıp enerjinin daha akıllıca kullanılmasıyla küresel ısınmanın azaltılması mümkündür.

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınmanın en basit tanımı şu şekildedir: Yeryüzünündeki iklim sisteminin sanayi devrimi öncesinden bu yana uzun dönemli sürekli ısınmasıdır. İnsanlar tarafından yapılan aktiviteler, fosil yakıtların kullanılması gibi sebepler yüzünden karbondioksit oranı her geçen gün artmaktadır. Bu durumda sera etkisi orta çıkmakta ve yeryüzünün sıcaklık derecesi yükselmektedir.

Sera Gazları Nasıl Azaltılır?

1. Azaltın, Yeniden Kullanın, Geri Dönüştürün

Ürünlerini alırken daha az poşet kullanmanız, paketleme yaptırmamanız ortaya çıkan atık miktarını azaltır. Evdeki çöplerinizi geri dönüştürmeye başlamanızın tam zamanı.

2. Isıtıcıları ve Klimaları Daha Az Kullanın

Duvarları yalıtım malzemeleri ile kaplamak, kapı ve pencerelerin kenarlarına hava dolaşımını azaltıcı dolgular yerleştirmek ısı maliyetlerinizi %25 oranında düşürdüğü gibi evinizi sıcak veya soğuk tutmanız için gereken enerji miktarını da düşürücektir. Gece uyurken veya dışarıdayken evdeki ısıtıcılarınızı kısmanız/kapatmanız sıcaklığın her zaman sabit seviyede kalmasına neden olur. Üzerinde ayarlamalar yapabileceğiniz bir thermostat alabilirsiniz. Kışın 2-3 derece daha düşük ve yazın 2-3 derece daha sıcak bir ortam yılda yaklaşık 937 kilogram karbondioksit salımının engellenmesine neden olur.

3. Ampullerinizi Değiştirin

Yapabildiğiniz her yerde normal ampüllerinizi floresan lambalar ile değiştirin. CFL denilen ve açılımı kompakt floresan lambalar olarak bilinen bu ampuller ilk çıktığında tasarruflu ampuller olarak ünlenmişti. Zamanla floresan ampuller yerini yavaş yavaş led ampullere bırakmaya başladı. Günümüzdeki en tasarruflu ampuller led ampuller olarak biliniyor. İlk piyasaya çıktığında fiyatları yüksek olduğundan tercih edilmeyen led ampullerle yüksek miktarlarda ısı ve enerji tasarrufu sağlanabilir. Led ampuller kullanmak küresel ısınmanın azaltılması için etkil bir yoldur.

4. Daha Az Araç Kullanın veya Daha Akıllıca Kullanın

Lastikleri ne fazla ne de az şişirmek aynı yakıtla daha uzun yol gidilmesidir. Tasarruf edilen her litre yakıt hem cep dostudur hem de çevre dostu. Bu sayede 9 kilogram karbondioksit salınımını engellemiş olursunuz.

5. Enerji Tasarruflu Ürünler Almak

Ev eşyaları her sene daha enerji tasarruflu olarak piyasaya çıkıyorlar. Evde uzun zamandır kullandığınız ve yüksek miktarlarda enerji tüketen ev eşyalarını daha az enerji tüketen ve çevre dostu ürünlerle değiştirin.

6. Daha Az Sıcak Su Kullanmak

Suyun derecesini 45-48 derece arasına ayarlayın. Isıtıcınız 15 yıldan daha eskiyse onu yalıtım malzemeleriyle sarınız. Ekonomik duş başlıkları taktırmanız ve sıcak su ayarlamaları yapmanız yılda yaklaşık 158 kilogram karbondioksit tasarrufu sağlar. Giysilerin ılık veya soğuk suda yıkanması suyun ısıtılması için gereken enerji miktarını da düşürür. Tüm bu değişimleri bile tek başlarına yılda yaklaşık 226 kilogram karbondioksit salınımını azaltır.

7. Kullanılmayan Işıkları Kapatmak

Bir odadan çıktığınızda ışığı kapatmak ve yalnızca ihtiyaç duyulan miktarda ışık kullanmakla hem elektrikten daha fazla tasarruf edin hem de küresel ısınmayı azaltın. İzlemediğiniz zamanlarda televizyonu, müzik setinizi ve bilgisayarınızı kapatmayı unutmayın. Sadece elektrik için değil aynısı su için de geçerlidir. Dişlerinizi fırçalarken, arabanızı yıkarken veya evcil hayvanınızı yıkarken suyu kapatabilir ve durulama için gerçekten ihtiyacınız olduğu kadar su kullanabilir ve küresel ısınmaya ve gelecekte yaşanacak su kıtlığı sorununa engel olabiliriz.

8. Bir Ağaç Dikmek

Eğer ağaç dikmek gibi plânlarınız varsa, şimdiden başlayın. Ağaçlar karbondioksiti emip yerine oksijen veren eşi bulunmaz canlılardır. Tek bir ağaç neyi değiştirir? Yılda yaklaşık 1,000 kg (1 ton) karbondioksiti yok edersiniz. Şu anda var olan ağaçların kapasitesi karbondioksit emilimini ne yazikki karşılamamaktadır. Isı yükseldikçe ağaçların sayısının azalması da kaçınılmazdır.

9. Enerjiyi Evde Üretmek

Yenilenebilir Enerji kaynakları başka bir yazımızda incelenecektir ama kısaca rüzgâr, güneş, sıcak kayalar ve dalga enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarından sadece birkaç tanesidir. Elektrik şirketiyle göbek bağınızı tamamen kesmeniz gerekmese de ev şartları müsade ettiğince güneş panelleri veya rüzga tribünleri alarak enerjinizin belli bir miktarını daha doğa dostu yöntemlerden elde edebilirsiniz.

10. Çevrenizi Konuyla İlgili Bilinçlendirmek

Bütün bu öğrendiklerinizi çevrenizle paylaşmaktan çekinmeyin. Arkadaşlarınızı ve komşularınızı bu konuda cesaretlendirebilirsiniz. Yakın çevrenizle de kalmayıp, politikacıları gerekli önlemlerin alınması konusunda teşvik edebilirsiniz. Ne de olsa onlar sizin isteklerinizin dikkate alınması için oradalar.

11. Sebze Ağırlıklı Beslenmek

Birleşmiş Milletler’den bazı uzmanların belirttiklerine göre yeşil ağırlık beslenmenin iklim üzerinde olumlu sonuçları bulunuyor. Et tüketiminin tamamen bırakılması gerekmediğini belirten Birleşik Krallık Aberdeen Üniversitesi çevre bilim insanı olan Prof. Pete Smith’in şu sözlerine kulak verelim:

“İnsanlara et yemelerini bırakmalarını söylemiyoruz. Bazı yerlerde insanların et yemekten başka seçenekleri yok. Batı’da gereğinden çok daha fazla et tüketilyor.”

Grafikte görüldüğü üzere en çok karbondioksit salınımı et üretiminden kaynaklanıyor. İklim değişkliğinde ciddi bir adım atmak istiyorsanız et tüketiminin azaltılması şarttır.

Sera Gazlarını azaltmak

Yorum Yap