STEAM VS EPİC GAMES


Son günlerde oyun piyasasında ciddi bir rekabet başladı. Bizde size bu rekabeti anlatmak istedik.


Steam vs Epic Games Store: Son zamanlarda dijital oyun pazarında artan bir rekabet var. Bu rekabetin baş rolleri ise steam ve epic games store platformlarıdır. Aslında bir yandan bu rekabet oyuncuların işine de yarıyor ama neyse. Sorumuza geçelim artık. Sizce steam mi yoksa epic games mi? Ben sizin için bu iki platform’uda karşılaştıracağım. Artık taraf seçmek size kalmış… 

STEAM VS EPİC GAMES

Steam Tarihi

Valve Corporation tarafından 12 Eylül 2003 tarihinde hizmete sunulmuştur. Steam şuan en büyük oyun platformlarından biride olsa ilk çıktığı zamanlarda çok kötü bir durumdaydı. İnsanlar forumlarda steam’i kötülüyor ve tutmayacağını söylüyorlardı. Steam’de habire teknik sorunlar oluyordu. Bu tarz sorunlar yüzünden oyuncuların aldığı ilk tat ekşiydi. Steam’i steam yapan Half-Life ve Counter-Strike’dır. Tabi yıllar geçtikçe artık steam’e yeni oyunlar eklendi yeni çalışanlar eklendi derken son halini biliyorsunuz işte dünyanın en iyi dijital oyun satışı platformlarından biri oldu.

EPİC GAMES STORE TARİHİ


Epic Games steam e göre piyasaya çok geç çıkmıştır hatta neredeyse piyasa da yenidir. Epic Games’in asıl temelleri Unreal Engine oyun motoru ve Fortnite oyunudur. Yaptığı indirimler sayesinde steam’e kafa tutmaktadır. Epic gamesin 6 Aralık 2018 tarihinde hizmete sunulmuştur. 

İNDİRİMLER VE BEDAVA OYUNLAR


Bu iki platformda da yapılan indirimleri ve bedava dağıtılan oyunları değerlendirirsek Epic Games burada üste çıkıyor. Steam’in sadece belirli tarihlerde belirli bir düzeyde indirimi oluyor ama Epic Games’i düşünürsek Steam gibi belirli tarihlerde belirli düzeyde indirimler yapıyor ve üstüne her hafta bedava oyunlar dağıtıyor, belirli tarihler dışında aniden yaptığı indirimler de oluyor. Bu yüzden Epic Games piyasada yenide olsa steam’e kafa tutacak güçte. Örnek verirsek Epic Games GTA 5’i bedavaya vermişti. 
Sonuç Olarak Epic Games İndirim kısmında Steam’e bir gol atıyor.


KÜTÜPHANE VE KOLAY KULLANIM


Şimdi kullanım rahatlığını düşünürsek benim için epic games daha rahat ve göze daha şık geliyor. Tabi bu kişisel bir tercih bu yüzden iki platformuda indirip denemenizi tavsiye ederim…

steam


 
Gelelim oyun sayısına bu konuda epic games steam’i hiç bir şekilde geçemez. Epic games’teki oyun sayısı steam’in çeyreği bile etmiyor. Mesela steam’de 2019 verilerine göre 30.000’in üzerinde oyun olduğu açıklandı . Bu yüzden bu sefer gol’ü epic games yiyor.


EK ÖZELLİKLER


Steam insanlara burada daha çok seçenek sunuyor mesela topluluk, pazar gibi kısımları ile bu yüzden steam buradada epic games’i geçiyor. sonuç olarak steam daha köklü bir platform oluncada insanlar doğal olarak steam platformunu seçiyor. Epic games ne kadar çok avantaj sunsada bazı kullanıcılar steam demeden duramıyor ama ben oyuna para vermem diyorsanızepic games’i tavsiye ederim. Ben steam ve epic gamesi kullanmış biri olarak epic gamesi tavsiye ederim bu tercih kişiden kişiye değişir ama bence epic games daha kullanışlı ve oyunları bazı günlerde bedava olarak indirmenize imkan sağlıyor.
Bence artık tarafınızı seçicek bilgiye ulaştınız. Artık top sizde…

Yorum Yap