Telefonunuzun Pil Ömrünü Arttırın Kesin Çözüm!!!


Telefonunuzun pil ömrünü nasıl arttırabilirsiniz, telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlayabilirsiniz ? Aşağıda bahsettiğim adımları uygulayarak telefon veya tabletinizin pil ömrünü büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Telefonunuzun Şarj Performansını Arttırın Kesin Çözüm;

1- Bildirimleri Kapatın

Telefonunuzun Şarj Performansını Arttırın Kesin Çözüm!!!

Bildirimler pil ömrünüzü sandığımızdan da daha fazla tüketmektedir, önemsiz, oyun ve işinize yaramayacak bildirimlerinizi kapatmanız pil performansını olumlu yönde etkileyecektir. Telefonunuza gelen uygulama bildirimlerini ayarlar kısmından kapatabilirsiniz.

 2- 3G, 4G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi v.b Servisleri Gerekmedikçe Kullanmayın

Telefonunuzun Şarj Performansını Arttırın

Bu servisler açık bıraktığınız zaman  telefonunuzun pilini arka planda tüketmektedir. Bu servisleri kullanmadığınız zaman kapatmanız telefonunuzun pil ömrünü arttıracaktır.

3- Widgetleri Kapatın

Telefonunuzun Şarj Performansını Arttırın Kesin Çözüm

Widgetler Pilinizi büyük ölçüde tüketmektedir, widgetleri kaldırmanız veya durdurmanız pil performansını arttıracaktır.

4- Ekran parlaklığı

EKRAN PARLAKLIĞI

Ekran parlaklığı pil ömrünü en çok etkileyen durumdur. Telefonunuzun ekran parlaklığını azaltabilirsiniz. Gece ekran parlaklığına fazla ihtiyaç olmadığı için parlaklığı tamamen kısmak hem pil ömrünüzü hemde pilinizin performansını önemli ölçüde arttıracaktır. 

5- Telefonunuzu Şarjda Kullanmayın

şarj süresini uzatmak

Telefonunuzu şarj da kullanmak pil performansını ve pil ömrünü azaltmaktadır. Telefonunuzu şarjdan çıkartınca kullanmanız ve telefonunuzun şarjı %20’ye geldiğinde şarj etmeniz telefonunuzun pil ömrünü arttıracak ve pil performansınızın azalmasını önleyecektir.

6- Arka Planda çalışan uygulamaları kapatın

arak planda çalışan uygulamalar

Arka Planda çalışan uygulamalar telefonuzu kullanmadığınız zamanda da pilinizi yemeye devam edecektir arka planda çalışan uygulamarı kapatmanız veya bu uygulamaları silmeniz pil perfonmansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için telefonunuzun ayarlar kısmındaki uygulamalar bölümüne girmeniz ve arka planda çalışan uygulamalara tıklayıp durmaya zorla seçeneğine basmanız gerekmektedir, fakat bu biraz uğraştırıcı olduğundan benimde kullandığım ve size önericeğim arka planda çalışan uygulamaları kapatan pil ömrünü uzatma programları telefonunuza yüklemenizdir. Bu uygulamaları yüklemeniz ve şarjınızın hızlı tükendiğini fark edip bu uygulamalar aracalığıyla tek dokunuşta bütün arka planda çalışan uygulamalrı kapatabilirsiniz.

Bu uygulamalarda benim size tavsiyem telefonunuzun güvenlik uygulaması varsa telefonunuzun kendi uygulamasından yapmanızdır yoksa da telefonunuza clean master yüklemenizdir.

7- Telefonunuzu Sıcaktan Koruyun

telefonda aşırı sıcaklık

Telefonunuzun ısınması veya sıcak bir yerde olması pilinizin hızlı bir şekilde bitmesine neden olacaktır. Yazın telefonunuzun pilinin daha hızlı bittiğini sizde fark etmişsinizdir. Telefonunuzun ısınmasını önlemek için telefonunuzu kılıfı ile şarj etmemenizi, pubg gibi oyunlarda düşük grafiklerde oynamak ve bu oyunlarda fazla vakit geçirmemenizi, telefonunuzu güneş alan veya sıcak alana koymamanızı öneririm.

8- Duvar kağıtları kullanmayın

telefonda duvar kağıtları ve pil ömrü

Canlı, 3d, parlak ve renkli duvar kağıtları telefonunuzun pilinin daha hızlı bitmesine sebep olmaktadır. Telefonunuza siyah temalı bir duvar kağıdı kullanmanız telefonunuzun şarjının daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Eğer telefonunuzun karanlık mod özelliği varsa bu özelliği aktif etmenizde pil ömrünüzün daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

9- Telefonunuzu uçak modunda kullanın

Uçak modu telefonunuzun şebeke bağlantısı, wi-fi, radyo, NFC, bluetooth, radyo bağlantısı v.b özellikleri devre dışı bıraktığından ve telefonunuza gelen tüm sinyalleri kesiceğinden dolayı telefonunuzun pilinin daha uzun dayanmasını sağlar bu özelliği telefonunuzun şarjı bitmek üzere ve telefonunuzu şarj etme imkanınız yoksa uçak modunu kullanmanız işinize yarayacaktır.

10- 3G-4G-5G Kullanımı

4g 5g ve pil

Telefonunuzu 4G veya 5G kullanmanız 3G’ye göre daha telefonunuzun pilini daha hızlı yemektedir. Telefonunuzu 3G bağlantıda kullanmanız telefonunuzn pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

11- Telefonunuzdaki gereksiz uygulamarı silin

Gereksiz ve önemsiz olduğunu düşündüğünüz, kullanmadığınız uygulamaları silmeniz telefonunuzun  depolama alanında yer açar, telefonunuzun hız performansını etkiler ve sildiğiniz uygulama arka planda çalışamayacağından pil perfonmansınızı da arttırır.

Yorum Yap