Telegram Ve WhatsApp ın Birbirinden Farklı Yönleri


Son zamanlarda ortaya çıkan WhatsApp veri kullanım tartışmaları ile birlikte bir çok kullanıcı Telegram kullanmaya karar verdi. Hemen hemen aynı işlevi gören bu iki uygulamanın işlevsellik ve güvenlik bakımından bir çok farklı yönü bulunuyor. Telegram kullanmaya karar veren bir çok kullanıcıda bunları merak ediyor. Peki Telegram ve WhatsAppın farklı yönleri neler? Gelin birlikte öğrenelim.

Telegram  Ve  WhatsApp ın Birbirinden Farklı YönleriTelegram  ve  WhatsAppın Birbirinden Farklı Yönleri

Telegram  ve  WhatsAppın Birbirinden Farklı Yönleri

 Son zamanlarda ortaya çıkan WhatsApp veri kullanım tartışmaları ile birlikte bir çok kullanıcı Telegram kullanmaya karar verdi. Hemen hemen aynı işlevi gören bu iki uygulamanın işlevsellik ve güvenlik bakımından bir çok farklı yönü bulunuyor. Telegram kullanmaya karar veren bir çok kullanıcıda bunları merak ediyor. Peki Telegram ve WhatsApp ın birbirinden farklı yönleri neler? Gelin birlikte öğrenelim. 

Telegram ve  WhatsApp ın Birbirinden Farklı Yönleri Neler?

 Oturum Açmak

 WhatsApp’ı sadece tek bir cihazınızdan kullanabilirsiniz ve kullandığınız bu cihaz telefon olmak zorundadır. Eğer WhatsApp Web var diyorsanız onu da telefonunuz olmadan kullanamazsınız. Ancak Telegram bu şekilde çalışmaz. Telegram hesabınız ile bir çok cihazda oturum açabilir ve dilediğinizc kullanabilirsiniz. Ayrıca bunları yapmak için telefonunuza da gerek duymazsınız.

Giriş Yapmak

 Telegrama sadece bir kez telefon numaranız ile giriş yapmanız yeterlidir. Ancak WhatsApp’da bir kere giriş yapmanız yeterli olmaz. Her yeni kurulumda tekrar tekrar telefon numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Süreli Mesaj Özelliği  

 Telegram kullanıcılarına attıkları mesajların iki hafta siline bilme özelliği olan süreli mesaj özelliğini sunmaktadır. Ancak WhatsApp’da süreli mesaj özelliği yokdur.

Güvenlik

 Telegram uygulaması kullanıcılarına MProto yöntemi ile şifrelenmiş mesajlar sunar ve eğer programlama bilginiz varsa açık kaynak kodlu olduğundan dolayı yazılımı kolaylıkla inceleyebilirsiniz. WhatsApp ise Signal isimli şifreleme protokolünü kullanmaktadır. Ayrıca bu protokol kapalı kaynak olarak çalışmaktadır.

Kullanıcı Adları

 Telegram’da telefon numarası haricinde kullanıcı adı özelliği de bulunmaktadır. Yani Telegrama telefon numaranızı vermeden üye olabilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak WhatsAppa telefon numaranızı vermeden üye olamaz ve kullanamazsınız.

Grup Üyeliği Sayıları

Telegram kullanıcılarının oluşturmuş olduğu gruplara en fazla 200.000 kişi almasına izin verir. Ancak WhatsApp da bu 4096 kişidir.

 

Dosya Uzantıları

Telegram üzerinden arkadaşlarınıza ve diğer kullanıcılara göndereceğiniz dosyaları  uzantılarının bir önemi yoktur. Ancak WhatsApp da paylaşacağınız dosyaların bir prosedürü vardır ve bunlara uymamanız halinde paylaşmış olduğunuz dosyanız açılmayabilir.

 

Etiketler:

Yorum Yap