The Cure (Son Çare) – 2020 Yapımı Muhteşem Bir Türk Filmi


The Cure filmi konusu, oyuncuları, film hakkında az bilinenler ve filmin detayları hakkında bilmek iztediklerinizi bu yazıdan öğrenebilirsiniz. 2020 Türk yapımı olan bu kısa film görsel efektleriyle ve düzgün senaryosuyla düşük bütçeyle harika filmler çıkartılabileceğinin en büyük kanıtıdır.

Filmin Konusu

Yakın bir gelecekte geçen filmde gizemli bir virüs dünya nüfusunun büyük bir kısmını etkisi altına alır. Virüs, bulaştığı kişiyi bir gün içerisinde öldürür. Hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Yeni üretilen bir serum kişiye 24 saatlik geçici bir koruma sağlar. 24 saatin sonunda serum kendisini sıfırlar. Özel kuvvetlerde paralı asker olarak çalışan Noah’ın küçük kızı da bu virüse yakalananlar arasındadır. Gizemli bir terörüst örgütü çok gizli bir laboratuvarda üretilen kalıcı tedaviyi çaldığında Noah bunu geri almak ve nihayetinde kızının hayatını kurtarmak için görevlendirilir. Zaten en baştan tehlikelerle dolu olan bu görev, teröristlerin piyasaya içleri yüz adet eğitimli ve baştan aşağıya saldırı tüfekleri, el bombaları ve bir roketle silahlandırılmış katille dolu on beş zırhlı aracı çıkarmasıya ölüm görevine dönüşür. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Noah’ı işe alan gizli hükümet örgütünün ilacı elde etmedek niyetleri çok farklıdır. Şimdi Noah kızının hayatını kurtarabilecek tek şeyi korumak için zamana karşı yarışmak zorundadır. Film süresünce araç patlamalarına, silahlı çatışmalara, göğüs göğüse çarpışmalara ve çeşitli infilak sahnelerine doyacaksınız. Bu filmin aslındas iki kelimeyle özetlenebilir: Adrenalin dolu.

Film Örnek Bir Türk Filmi

The Cure, 37 dakikalık bir film olması sebebiyle kısa film olarak değerlendiriliyor. Doyurucu senaryosu, yüreğinizi ağzınıza getiren kaliteli görsel efektleri, yapmacıklıktan uzak (bol bakışmalı sahnelerden çok uzak) oyunculuklarıyla ve düşük bütçesiyle film diğer Türk filmlerine örnek olarak gösterilebilecek bir film. Birçok film eleştirmeninden olumlu not aldı. İzleyici yorumları da çoğunlukla olumlu bir yönde seyrediyor. İzleyenlerin en çok beğendikleri noktalar aksiyon sahneleri, filmin süresi ve bütçesi. Filmi beğenmeyenlerin de takıldıkları noktaların aynı olması beni biraz düşündürdü ama çoğunlukla beğeni toplamış. Bir yorumda arabadan ateşlenen bir silahın oyuncak gibi olduğu söylenmiş. Patlama sahnelerinde ve bu tür sahnelerde gerçekten de oyuncak araba kullanıldı. Arabaları efektle bilgisayar üzerinde çizmektense bu maket arabaların filmed aha gerçekçilik kattığını söylemeliyim. Helikopter bile yönetmenin arka bahçesinde yaptığı tahta bir maketten ibaret. Bu kadar düşük bir bütçe ve büyük bir yaratıcılık. Her şeye ragmen yönetmene başarılarının devamını diliyoruz.

Filmden Hakkında İlginç Bulabileceğiniz Bilgiler

  • Hollywood yapımı bu kısa film Ahmet Atalay’ın ilk yönetmenlik denemesi.
  • Atalay bu filmiyle Hollywood Hyperware Film Festivali’nde ödüllere layık görüldü. En İyi Yönetmen ve En İyi Aksiyon Filmi ödüllerine layık görülen yönetmenin ilk ödülleri bunlar da değil. Daha önce gişe hasılatı yapan filmlerin fragmanlarını hazırlıyordu.
  • Filmin bütçesi toplam 15.ooo dollar ve ekibinde de sadece 3 kişi bulunuyordu.
  • Koronavirüs salgının bu filme denk gelmesi tamamen tesadüf.
  • Aksiyon filmlerini çok seven Atalay filme konusunu belirlemeden başlıyor.
  • Filmin çekim süresi 2 sene.
  • Film Amerika’da 15 Mayıs 2020 tarihinde gösterime girdi.

Film Ekibi

Yönetmen: Ahmet Atalay

Senaryo: Ahmet Atalay, Leon Tomlinson ve Christopher Ulaski

Müzik: Sarah Kerrigan ve Yuichiro Oku

Düzenleme: Ahmet Atalay

Sinematografi: Aaron Kraft

Yapımcı: Ahmet Atalay, Aaron Kraft ve Keith Miller

Oyuncular

Mashood Alam (Noah)

Ahmet Atalay (Reaper)

Glen Baggerly (The Man)

Paradox Pollack (Victor Vasliev

Jeremy Rivette (Delta One)

Volkan Yavus (Maxwell Powell)

Joey Matthews (Bruce)

The Cure (Son Çare) Filminin Tamamı

Yorum Yap