The Sims 4 Paranormal Stuff Paketi İncelemesi


Son eklenti ve eşya paketleriyle beraber gönlümüzü çalan EA Games bu sefer de hayal kırıklığına uğratmadı. Sadece eşya paketi olarak gelen The Sims 4 Paranormal Stuff (Sims 4 Paranormal Eşya Paketi) kıyafetlerle, eşyalarla ve medyumluk yeteneği ile alınması tavsiye edilen paketler arasına girmiş durumda. Paranormal eşya paketinin içeriği ile ilgili merak ettiklerinizin devamını yazıda bulabilirsiniz.

26 Ocak 2021 tarihinde piyasaya sürülen the Sims 4 Paranormal Stuff (Sims 4 Paranormal Eşya) paketi birçok özelliği de beraberinde getiriyor. Hayaletli bir ev, spectres denilen geceleri ortaya çıkan yeni hortlaklar, hayalet çağırma seansları, yeni bir kariyer ve bonehilda! Oyunda daha önce hayaletler vardı ama bu paketle gelen hortlaklar hayaletlere göre çok farklılar. Yazının başlıklarına tıklayarak istediğiniz konuya hemen geçiş yapabilirsiniz.

               Paranormal Stuff ile Gelen Yeni Ev Özellikleri

               Medyum Yeteneği

               Ruhani Dostunuz Guidry

               Yardımcı El (Helping Hand)

               Bonehilda’nın Geri Dönüşü

               Hortlaklar (Specters)

               Paranormal Araştırmacı Olmak

Paranormal Stuff ile Gelen Yeni Ev

İki katlı ev görünümü ve eşyalarıyla birlikte korkutucu bir havaya sahip. İstenilirse normal bir ev olarak da oynanabilen bu evde hayaletlerle ve hortlaklarla zaman geçirmek istiyorsanız evin özelliklerini “haunted house residential” olarak değiştirmeniz gerekiyor. Evin içi de tıklım tıklım bir görüntüye sahip. Eğer eski ev tiplerinden ve eşyalarından hoşlanıyorsanız bu ev tam size göre.

Paranormal Stuff ile Gelen Yeni Ev Özellikleri

Evin hayaletli ev özelliklerine sahip olabilmesi için “haunted house residential” seçilmesi gerekiyor.  Hayaletli ev özelliği oyuna bir trait olarak gelmediği için sahip olduğunuz pakete göre “residential”, “tiny home residential” veya “haunted house residential” ev tiplerinden sadece birini seçmeniz gerekiyor. Bir kere seçimi yaptıktan sonra eviniz bazı yeni özelliklere kavuşuyor. Şimdi bunları inceleyelim.

  1. Ghostly Assistance (Ruhani Rehber): Guidry hayaletiyle tanışın, kendisi oldukça büyüleyicidir.
  2. Specters (Hortlaklar): Geceleri ortaya çıkan ve evde oradan oraya süzülen bir takım hayaletler! Arkadaş canlısı veya kötü olabilirler.
  3. Haunted Treasure (Perili Hazine): Hortlaklarda birçok garip değerli şeyler bulunuyor!
  4. Paranormal Activity (Paranormal Aktivite): Burada özellikle geceleri garip olaylar meydana geliyor. Siminiz bunu kesinlikle fark edecektir.
  5. Accursed Objects (Lanetli Eşyalar): Bazı garip eserler nedense evinizi tercih ediyor gibi. Gözünüzü dört açın.
  6. It’s Alive! (Bu Canlı!): Ev ile iyi anlaşmaya bakın çünkü canlı gibi.
  7. Be Brave (Cesur Olun): Başarılı geçirdiğiniz her gecenin sonunda size bir ödül veriliyor.
  8. Aspiring Investigators Welcome (Gönüllü Araştırmacılar Hoşgeldiniz): Guidry’nin yardımı ile bir paranormal araştırmacısı olun.
  9. ????????: O SİZİN İÇİN GELİYOR!

Paranormal Stuff ile Gelen Yeni Duygu

Scared (korkmuş) ve terrified (dehşete kapılmış) duyguları şu ana kadar sims 4 oyunlarında eksikliği epey hissedilen duygulardı. Yeni gelen paketle birlikte ana oyuna da uygulandığından korku duygusunu hissetmek için illa hayaletlerle yüzleşmenize gerek yok. Özellikle siminiz paranoyak karakter özelliğine sahipse hemen her an korku hissetmeye hazır olun. Korku halindeyken simler bazı işlerini gerçekleştirebiliyor ama dehşete kapılırlarsa yaptıkları ne varsa anında bırakıp kaçmaya başlıyorlar.

Paranormal Stuff ile Yeni Gelen Kıyafetler ve Eşyalar

Bu paket ile birlikte çok cici kıyafetler geliyor. Her yerde kullanabileceğiniz bu kıyafetlerle yeni saç modellerini kombin yapabilirsiniz. Çok güzel ev eşyalarının da geldiğini belirtmeden geçemeyeceğim. Burada eşyaların bir kısmını görebilirsiniz. Bunların dışında değişik perdeler, lambalar ve dekorasyon eşyaları da gelmiş durumda. Özellikle kanepe ve koltuklar çok hoş duruyor. Sims tasarımcılarını kendilerini epey geliştirmiş görünüyorlar.

Sims 2 ile sims dünyasının vazgeçilmez simgelerinden birisi olan Sims 4 İnek bitkisi (cowplant) bu eşya paketi ile birlikte süs olarak evlerimize geliyor. Minyatür inek bitkisini çok amaçlı bir şekilde dekor olarak kullanabilirsiniz. Eğer botanik delisiyseniz, evinizde süs olarak kesinlikle bulunması gerekiyor.

Paranormal Stuff Paketi Diğer Özellikler

Medyum Yeteneği

Maksimum 5 seviyesine kadar gelebileceğiniz medyum yeteneğinde her seviyede yeni bir özellik açılıyor.

Seviye 1 –  İlk başta sadece ruhsal hareketliliği (sense spiritual volatility) ve ritüel gerçekleştirme (perform the Ritual) eylemleri yapabilirsiniz. Ritüelden sonra evinizin ortamı daha sakin olacaktır.

Seviye 2 – Grup seansları açılıyor. Bu sayede gruptaki herkes aynı anda medium yeteneğini geliştirebiliyor. Daha başarılı ritüeller gerçekleştirmeniz de mümkün.

Seviye 3 – Bonehilda’yı (Summon Bonehilda) çağırabilirsiniz. Ölüyü uyandır (Invoke the Dead) ile rastgele bir hayaletin belirmesini sağlayabilirsiniz.

Seviye 4 – Hayaletvari Ritüel (Ghastly Ritual) ile siminizi 4 saatliğine hayalete çevirebilir ve tüm hayalet özelliklerine sahip olabilirsiniz. Buna eşyaları ele geçirip, havada uçurmak da dahil. Ghastly aslında dehşet anlamına geliyor. Sadece ben hayaletvari ismini daha çok tercih ediyorum çünkü bana pek dehşet verici özellik gibi gelmiyor.

Seviye 5 – Seans masasında kullandığınız enerji miktarınız daha yavaş azalıyor. Hortlaklarla iletişime geçerken daha olumlu karşılanıyorsunuz. Seans çemberini istediğiniz her yerde kurabiliyorsunuz. Son olarak da Paranormal Araştırmacı lisansını (Paranormal Investigator license) alabiliyorsunuz,

Medyum yeteneğini elde etmenin hilesi de bulunuyor. CTRL+Shift+C yaptıktan sonra çıkan kutucuğa testingcheats true yazıp enter dedikten sonra hileler açılıyor. Ondan sonra o kutucuğa şunu yazıyorsunuz: stats.set_skill_level minor_medium 5

Ruhani Dostunuz Guidry

Hayalet avlamaya başladıktan kısa bir süre sonra Guidry evinizde beliriyor. Dost canlısı bir hayalet ve size hayalet kovalamaca ile ilgili birtakım bilgiler veriyor. Genelde flört etmeyi seven bir tip. Oyundaki esas rolü yeni pakete uyum sağlamanızı hızlandırmak. Oyundaki varlığı zorunlu değil.

Yardımcı El (Helping Hand)

Build/Buy, yani İnşa Et/Satın Al kısmından bu eşyayı alabilirsiniz. Guidry’nin evinizi ziyaret etmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca Heroic Mode (Kahraman Modu) özelliği ile hayalet avlama hızınızı ikiye katlayabilir ve daha çok ödül puanı elde edebilirsiniz. 24 saat geçtikten sonra bu modu iptal edebilirsiniz.

Bonehilda’nın Geri Dönüşü

Sims 1’den tanıştığımız ve Sims 3’te de varlık bulan Bonehilda kesinlikle Sims oyunlarının vazgeçilmez ikonlarından birisi. Sims oyunlarında genel olarak nostaljik hikayelere önem verildiğini düşünüyorum ve bu durum beni mutlu ediyor. Eski oyunları hatırlayıp, bundan sonraki paketlere ne ekleyebilirler diye beyin fırtınası yapabilirsiniz. Mesela ben Sims 1’deki korku kasabasını ve o kasabaya gitmek için kullanılan solucan deliğine benzer o geçişi özlüyorum. Belki gerçek bir korku kasabası (hayaletli kasaba) yapılabilir. Hem vampirler hem de paranormal paketlerle gayet uyumlu olacağını söyleyebilirim. Birde vampire olur da kurtadam olmaz mı? Belki de sırada böyle bir paket vardır, kim bilir!

Bonehilda’yı çağırma senasını ancak medyum yeteneği seviye 3’ten sonra yapabilirsiniz. Seans yarım saat sürüyor ama Bonehilda birkaç saat etrafınızda dolanıyor.

Yukarıdaki resim oyun sırasında çekilmiştir. Bonehilda ile sohbet ederken birden küvete grime ihtiyacı hissetti ve o kemikli vücudu birden normal ve güzel bir kadına dönüşüverdi. Bonehilda’nın gerçek görünümü nedir diye merak edecek olursanız, sanıyorum bu fotoğraf bazı şeyleri açıklığa kavuşturuyor.

Hortlaklar (Specters)

Genelde akşam saat 9’dan sonra ortaya çıkmaya başlayan hortlakların birçok çeşidi bulunuyor. Yeşil renktekiler genelde dost canlısı, mavi olanlar pek dost canlısı değil ve kırmızı olanlar kötülüğün dibi gibi bir şey. Onlarla iletişime geçebilir. Onlara hediyeler sunabilir ve karşılığında bazı koleksiyon değerinde eşyalar alabilirsiniz. Ruhunuzdan bir parçayı da ona sunabilirsiniz. Siminiz sadece biraz enerji kaybeder ve bu durumu olumlu bir jest olarak ele alır.

Paranormal Araştırmacı Olmak

Medyum yeteneğinizi seviye 5’e getirdikten sonra Guidry’den paranormal araştırmacı olma diyaloğu açılıyor. Size katılabileceğinizi söylüyor ama yaklaşık 3000 puana bu lisansı Reward Store’dan temin edebiliyorsunuz. Sonra iş bul kısmından Paranormal Investigator agency (Paranormal Araştırmacı ajansı)’den işi seçebiliyorsunuz. Kısa süreli iş anlamına gelen gig’lerinizi yaparken evin daha huzurlu olmasını sağlamak için seans gerçekleştirmelisiniz. Hortlakları da evden gönderebilirsiniz. Bir yerden sonra işler kendisini tekrar etmeye başlıyor. Belli bir rutini sevenlerdenseniz bu iş hoşunuza gidebilir.

Eğer hile kullanarak işinizde terfi almak isterseniz CTRL+Shift+C yapıp testingcheats true girdikten sonra Careers.promote Freelancer_Agency_ParanormalInvestigator yazmanı yeterli. Her yazdığınızda yeni bir terfi alırsınız.

Kaynak

The Sims 4 Oyunu

Carl’s Sims 4 Guide Paranormal Stuff

Yorum Yap