The Walking Dead Oyun Serisi – Sezon 1


Robert Kirkman’ın ödüllü çizgi roman serisiyle aynı evrende geçen hikâyenin birinci sezonu beş bölümden oluşuyor. Karakterinizi diyaloglar yoluyla yönetiyorsunuz. Ana hikâye aşağı yukarı aynı kalsa bile oyunda sunulan seçenekler sayesinde hikâyeyi belli bir seviyede yönlendirebiliyorsunuz.

Oyunun Özeti

Bölüm 1

Ana karakterimiz Lee Everett adında bir mahkum. Karısıyla ilişkisini yakaladığı senatörü öldürmekten suçlu bulunmuş. Bir polis memuru tarafından götürülürken önlerine yürüyen bir ölü çıkıyor, araba kaza yapıyor. Lee yürüyen ölülerden kaçarken Clementine adında küçük bir kızla karşılaşıyor. Tek başına ailesinin dönmesini bekleyen küçük kızı yalnız bırakamıyor. Bu bölümde birçok karakterle tanışıyoruz. The Walking Dead dizisinden tanıdık bazı isimlerle de karşılaşıyoruz ama oyunu oynamayanlar ve dizinin hayranları olan kişileri bu sürprizlerden mahrum etmek istemiyorum.

Bölüm 2

Üç ay geçiyor. Grubumuz açlıktan ölmenin sınırına geliyor. Çete saldırıları, yeni tanıştıkları bir ailenin grubumuzu çiftlik evlerine davet etmeleri ve grup içindeki inişli-çıkışlı ilişkilerle oldukça heyecanlı bir bölüm. Bu bölümde her tanıştığınız insanın niyetinin hiç iyi olmadığını öğreniyoruz. İnsan hayatta kalmak için ne kadar ileri gidebilir?

Bölüm 3

İçlerinde bir hain veya hırsız var. Erzak ve ilaçların bir bölümünü sığındıkları yere saldıran çeteye veriyor ama kim? Tren yolculuğuna çıkan grubumuzu yeni tehlikeler bekliyor. İçlerinden birkaçı bu bölümden sağ çıkamayacak. Clementine silah kullanmayı öğreniyor çünkü kimse karşısındakinin çocuk olup olmadığına aldıracak durumda değil, bu kişiler insan olsalar bile. Kendini korumayı öğrenmeye başlaması gerekiyor. Kahramanlar ölüyor, yenileri doğuyor.

Bölüm 4

Lee ve grubu nihayet Savannah’a, yani Clementine’ın ailesinin bulunduğu yere gidiyor Kenny’nin botununu bulup buradan gitmeleri gerekiyor. Burada geçici olarak kalabilecekleri, güvenli görünen bir ev buluyorlar. Sadece evde genç bir yürüyen ölü var ve gruptan birine çok benziyor. Şehirde dolaşıp çanları çalmak suretiyle yürüyen ölüleri yönlendirip etraftan toplayıcılık yapan Molly ile karşılaşıyoruz. Grubumuzu, silahlı bir grup olan Crawford hakkında uyarıyor.

Bölüm 5

Clementine ortadan kayboluyor ve telsizden garip bir ses kızı istiyorsak onu bulmamızı söylüyor. Lee bu bölümde ciddi bir yara alıyor. Clementine’ı kurtarmamız için gruptan yardım istiyoruz. Bizimle gelip gelmeyecekleri önceki bölümlerde yine bizim yaptığımız seçimlere bağlı. Son bir gayretle kızı kaçıran adamla yüzleşmeye ve ne istediğini öğrenmeye çalışıyoruz.

Oyun Hakkında İlginç Bilgiler

1. The Walking Dead (Yürüyen Ölüler) Telltale Games tarafından yapıldı ve 24 Nisan 2012 tarihinde piyasaya sürüldü.

2. Telltale Games; daha önce Batman, Guardians of the Galaxy, Minecraft, Jurassic Park ve Game of the Thrones gibi isimleri taşıyan oyunlarla tanındı.

3. Telltale Games’in oyunları hikâye ve karakter gelişimi üzerineydi. Yani oyunlarda sadece bulmaca çözmüyorduk.

4. Oyun tıpkı dizisinde olduğu gibi sezon şeklinde ilerliyordu, seri devamı şeklinde değildi.

5. Oyun, Robert Kirkman tarafından yaratılan ve Tony Moore tarafından çizilen bir çizgi roman serisine dayanıyordu. Dolayısıyla buradaki dünya dizideki değil ama çizgi romanda geçen dünyaydı.

6. Robert Kirkman’a göre bu diziyi yaratmanın neden bu kadar zor olduğunu anlamak zordu. Bütün yapmanı gereken insanları birbirlerine sarılmalarını sağlamak ve ağlatmaktı. Dokunaklı sahneler insanların kalplerine işlyordu (ve haklıydı. Bu oyunda gerçek anlamda ağlıyorsunuz).

7. Kirkman’ın istediği şey olağan bir zombi vurup öldürme olayının dışında bir oyun yapmaktı. Gerçek anlamda bir The Waking Dead deneyimi yaşatmak istiyordu. Oyunda etkileşime geçilmeli ve seçimler yapılmalıydı.

8. Oyundaki hikâye, dizideki ve çizgi romandaki ana karakter Rick’in komadan uyandığı zamanlarda başlıyordu.

9. Oyunda (sanıyorum sezon 1 – bölüm 2 olmalı) Clementine’a elma vermeyi seçtiğinizde, Clementine özellikle elmaları sevdiğini belirtiyor.

10. Zombi kelimesine olan alerjiler devam ediyordu. Zombi kelimesi yerine Walkers (Yürüyenler, yaşamayıp sadece yürüyenler) deniliyordu. Bazen hepimiz arada böyle hissediyor olabiliriz.

11. Yine de 10. Maddeye aykırı bir şekilde hikâyenin ana karakteri olan Lee’nin bir yerde Zombi kelimesini kullandığına şahit oluyorduk.

12. Hikâyenin başında Clementine ve abisiyle birlikte hayatta kalmaya çalışacaktı. Abisi yerine Lee’yi getirdiler. Aralarında zaten abi kardeş ilişkisi olan iki kişinin hikâyesini yönetmektense baştan bir ilişki geliştirmenin daha kolay olacağını düşünmüş olmalıydılar.

13. Clementine karakteri, sanat yönetmeninin kızı Derek Sakai’den esinlenildi.

14. Oyunu geliştirenler neredeyse Clementine karakterini tamamen oyundan çıkartacaklardı çünkü oyuncuların küçük kızla bir bağ kuramayacaklarından endişelenmişlerdi (çıkarmadıklarına çok memnunum).

15. Oyundaki Doug karakteri gerçekte var olan bir karakterden (Telltale’den bir arkadaş) modellendi. Bu sebepten oyunda önemli bir yerde Doug’u seçmemi konusunda ufak bir baskı yapıldı. Onu seçenler çok az olduğundan hayranları kendisi için “Doug’u kurtarın” isminde bir Facebook sayfası bile açıldı.

16. Gerçek insanlardan esinlenilen karakterlerden birisi de Eddie’ydi. Kendisi Shaun Ainsworth’un kardeşi Chris Robair’den modellendi. Shaun aynı zamanda 400 Days’in de yönetmeniydi.

17. Lee karakteri yaratılırken yanınızda olmasını isteyeceğiniz bütün özelliklere sahip birisi olarak tasarlandı. Tıpkı dizideki Rick karakteri gibi ama biraz daha karanlık bir geçmişe sahip olanından…

18. Oyunda Rick’in hikâyesini izlemektense Lee karakteri yaratıldı çünkü oyun çizgi roman evreninde geçiyordu ve başlangıçta Rick komadaydı. Kirk, zaten yeterince Rick gördüğümüzü düşünüyordu.

19. Oyuna olan rağbeti arttırmak için içlerinden rastgele resimlerin seçildiği bir yarışma düzenlendi ve oyunu önceden sipariş eden bu kişiler oyunda zombie olarak gösterildi. Bu zombileri 5. bölümde görebiliyorduk. Yarışmanın kazananı için büyük ödül, kendisini bir karakter olarak oyuna koymak ve ilerleyen zamanlarda onu bir zombiye çevirmekti. Brie karakterine dikkat edin.

20. Telltale’e göre oyunu yanlış veya doğru oynamak diye bir şey yoktu. Sadece ölmeyin yeterdi.

21. Oyuna gerçekçilik katan şeylerden birisi de önemli bir karar vermek zorunda kaldığımız zamanlarda azalan sürenin üzerimizde baskı yapmasıydı. Bir seçim yapmak için dakikakarınız yoktu. Sadece saniyelerle yarışıyordunuz.

22. Oyunun grafikleri ilk başta garip gelse de çizgi romandaki 2 boyutlu çizimlerin 3 boyutlu hale getirldiğini ve böylece oyunda çizgi roman deneyimi yaşatıldığını söylemek bu garipliği yok ediyordu.

23. Oyun ilk başta siyah-beyaz olarak düşünüldü, tıpkı çizgi romanda olduğu gibi.

24. Lee’nin ses sanatçısı daha önce Street Fighter 5, World Warcraft Legion, Rwby Grimm Eclipse, Batman Arkham Collection ve daha birçok oyunda seslendirme yapan Dave Fennoy’du. Dave’e göre en hoşune giden Lee anı, Lee’nin Clementine ile tanışma anıydı. Zombi felaketinin ve küçük bir kızın Lee’yi özgür bırakması onu, tabiri caizse, acayip etkiledi. İkinci en güzel an ise oyunun sonundaydı. Bu konuda herhangi bir şey söylemek istemiyorum. Oyunu oynama keyfini kaçırabilir çünkü.

25. Lee Georgia Üniversitesi’nde altı yıldır tarih öğretmeniydi ve ailesi memleketleri Macon’da kendi işletmelerinin sahibiydiler.

26. Gameinformer’a göre Lee 2012’nin en iyi on kahramanı arasından birinci seçildi. Gamesradar ise Lee’yi seksen dördüncü sıraya yerleştirdi.

27. Sezon 1 bölüm 4’te Lee’nin bulduğu teyplerin üzerinde bazı tarihler bulunuyodur: 9 Ekim ve 10 Ekim. Bu tarihler aynı zamanda bölüm 4’ün Psn (9 Ekim) ve Xbox iile Pc için (10 Ekim) piyasaya sürülme tarihleriydi.

28. Oyunda o kadar çok seçim yapılıyordu ki hayranlar üşenmeyip bütün seçimlerin sonuçlarının bulunduğu haritalar çıkarttılar. Eğer o haritalara göre oynamak isterseniz internette hepsi mevcut.

29. Bu sezonda Duck bir çizgi romdandan bahsediyordu: Süper Dinozor. Bu çizgi romanda Robert Kirkman tarafından yaratılan başka bir seriydi.

30. Oyunun ses tasarımları Jared Emerson – Johnson tarafından yapıldı. Neredeyse her Telltale oyununda bu tasarımcının izlerini görebilyoruz. Harika bir iş çıkarttığını söylemeden geçemeyeceğim.

31. Birinci sezon birçok ödül kazandı. Bunlara 2013 yılının en iyi Bafta oyunu ile BTVA en iyi erkek seslendirme performansı dahildi. Aynı şekilde Clementine’I seslendiren ses sanatçısı da birçok ödüle layık görüldü.

32. Oyunun başında polis memuru, Lee ile konuşurken daha önce gözlüklü bir adamı götürdüğünü söylüyordu. Bu gözlüklü adamın çizgi romandaki bir seri katil olduğu ortaya çıkıyordu.

33. Oyunda Clementine’in şapkasına bol bol gönderme yapılıyordu çünkü şapkası babası tarafından verilmişti. Aileden kalan son bir hatıraydı.

Not: Bazı maddeleri yazmadım çünkü bunlar oyunu oynamayanlar açısından oyundaki sürprizleri bozabilecek maddelerdi. Yine de tamamını ve diğer bölümler hakkındaki ilginç bilgileri öğrenmek isterseniz bu konuda birçok video bulunuyor. Bu ilginç tespitleri bizzat ben yazmadım. Youtube videosundan izleyip bazılarını çevirdim.

Yorum Yap