Türk Yazılımcılardan Dünya Çapında Ses Getirecek Uygulama “Blue Scribe”


Türk Yazılımcılardan Dünya Çapında Ses Getirecek Uygulama “Blue Scribe” yayınlandı. Microsoft’un yapamadığını yaptık denildi.

Türk Yazılımcılardan Dünya Çapında Ses Getirecek Uygulama "Blue Scribe"Blue Scribe

Diyarbakır Ergani ilçesindeki Türk yazılımcılardan Microsot’u geride bırakan bir uygulama yazıldı. Bu uygulama tamamen milli ve yerli imkanlarla tasarlanıp yazıldı. Bu uygulamanın amacı ses veya video dosyalarını metin yazısına çevirmek ve şuanda uygulama gerçekten çok iyi gidiyor dünya çapında bir uygulama olabilir.

   Diyarbakır’ın Ergani ilçesindeki yazılımcılar tarafından gerçekleştirilen ses ve video dosyalarını ses dönüştüren “Blue Scribe” isimli uygulama dünya çapında bir uygulama olmaya aday. Toplam 119 dilde çalışabilen uygulama Türkiye’de bir ilk ve dünyada muadili yok. Yaptıkları uygulamaya çok güvenen yazılımcılar Microsoft’u geride bıraktıklarını söylediler.

   Bilişim Firmasının Genel Kordinatörü Ali Can “MİCROSOFT’UN YAPAMADIĞINI BİZ TÜRKLER YAPTIK”

   Bilişim Genel Kordinatörü Ali Can verdiği demeçte “Milli ve yerli bir zekayla Türkiye’de kurumsal çalışmalara destek olmak amacıyla bu uygulamayı geliştirdik. Bu programımızı 119 dilde çalışabilen bir şekilde tasarladık, program ses ve video dosyalarını 4 adımda yazılı metne çeviriyor, kullanıcı dostu bir program. Microsoft yıllarca bu program üzerinde çalışmasına rağmen %30-%40 hata payıyla yapabilidi ancak biz yaptığımız milli ve yerli programla bu hata payını %2’ye düşürerek çok rahat bir şekilde üretmeyi başardık. Bu demek oluyor ki azim, çalışma, gayret ve analitik bir kafayla her şey başarılabilir.” dedi.

   Program ayrıca bulut tabanlı olduğu için tablet, telefon, bilgisayar gibi birçok platformda da kullanılabilmesiyle daha da göz alıcı bir hale geliyor. Ülkemizin belki de dünya piyasasında yer almasına katkı sağlayacak bu program benim görüşümle umarım yeterli desteği alır ve ülkemizi dünya çapında temsil eder.

   “ÜLKEMİZİ DÜNYA’YA TANITABİLECEK BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNE GİRDİK”

   “Programı yazarken sadece kendi bölgemize ve coğrafyamıza hitap edecek bir şekilde yazmadık. Bütün herkese hitap edebilecek,  ülkemizi dünyaya daha çok  tanıtabilecek bir çalışma içerisine girdik. Bu programı ilerleyen zamanlarda fuarlarda tanıtabilecek şekilde altyapı oluşturduk ve ülkemizi yurt dışında bilimsel alanda bir açığı doldurabilecek bir niteliği var bunu da İnşallah ülke olarak yurt dışında milli değerlerle bahsedecek şekilde yapabilecek bir yapıda, bir algoritmada yazacağız. Allah’ın izniyle başaracağız ” dedi.

   25 yıldır bilişim sektöründe olan Ali Can “sektörde neyin eksik olduğuna baktık ve bu buoşluğu farkedip zekalarımızı birleştirerek bir çözüm bir, algoritma yazmaya çalıştık. Ve bu algoritma sonucunda istediğimiz sonuçlara ulaştık. Umarım daha iyi yerlere getirerek uygulamayı Dünya Pazarına çıkarabiliriz” dedi.

Yorum Yap