Uluslararası Kısa Film Festivalleri - Silhouette Kısa Film Festivali 2021

2002 yılında kurulan Silhouette’in amacı kısa filmleri daha geniş bir kitleye ulaştırıp, tanıtımını yapmaktır. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluş, festivallerini Fransa, Paris’te gerçekleştirmektedir. Yirmi yıl boyunca her sene bir festival düzenlenmektedir. Bu sene festival 27 Ağustos – 04 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Uluslararası Kısa Film Festivalleri - Silhouette Kısa Film Festivali 2021
Uluslararası Kısa Film Festivalleri
Uluslararası Kısa Film Festivalleri - Silhouette Kısa Film Festivali 2021
Uluslararası Kısa Film Festivalleri - Silhouette Kısa Film Festivali 2021

Uluslararası Kısa Film Festivali'ne bu sene iki kategoride katılım sağlanacaktır.

Genel Yarışma

Genç İzleyici Yarışması

Genel Yarışmaya Katılım Koşulları ve Kuralları

1. Başvuru Koşulları

Festival, kökeni ne olursa olsun, bütün kısa film yönetmen ve yapımcılarına açıktır. Bütün çekim formatları kabul edilmektedir. Seçilen filmler festival süresince yüksek çözünürlük şeklinde gösterilir (ApplePro Res 422, Digital Betacam, Betacam).

Filmlerin süresi 59 dakikayı aşmamalıdır. Belgesel filmlerin süresi farklıdır. Süre 45 dakikayı aşmamalıdır.

*Son başvuru tarihi 01 Mayıs 2021 dir. Başvuru ücretsiz olup, online bir şekilde www.shortfilmdepot.com sitesinden yapılmaktadır. Filminizle başvurmanız demek, tüm katılım koşullarını kabul etmeniz demektir. Sitedeki talimatları takip ederek bir cümle önce verdiğim siteden filmlerinizi göndermeniz gerekmektedir.

2. Filmlerin Seçimi

Seçim komitesi, film seçimlerinden sorumlu olan Silhouette programcılarından oluşmaktadır. Bunlar Uluslararası Seçim, Resmî Yarışma ve parallel seçimlerdir. Başvurusu yapılan her film izlenmektedir.

Adaylar, temmuz ayında filmlerinin seçimi ile ilgili bilgilendirilmektedirler. Filmin seçilebilmesi için nihai (final) seçim formu doldurulmalı, imzalanmalı ve Festival’e zamanında geri gönderilmelidir. Seçildiği takdirde başvuru formu doldurulurken belirtilen film formatında olmak üzere filmin gönderilmesi sağlanmalıdır. Son seçim ancak gösterim cihazının (aygıtı) geçerliliği Festival tarafından onaylandığında geçerli olacaktır.

Festival seçimi Ağustos 2021 in başlarında, Silhouette Festivali internet adresinden duyurulacaktır.

3. Filmlerin Gösterimi

Fransızca altyazılı bir şekilde hazırlanmış çıktılar/kasetler 18 Temmuz 2021 tarihinden önce, altyazıları hazırlanmamış ise 11 Temmuz 2021 tarihinden önce Festival ofisine gönderilmiş olmalıdır.

Gönderim ücretleri tek yönlü (sadece gönderim) olarak katılımcılar tarafından sağlanmaktadır. Geri gönderim ücretleri Silhouette Festivali tarafından karşılanmaktadır.

En az üç adet yüksek çözünürlüklü film Festival’e e-posta aracılığıyla gönderilmelidir (JPEG formatı, 300 DPI).

Kusurlu çıktılar/kasetler Festival gösterimi için Kabul edilmeyecektir. Adaylar; hassas ve dikkat edilmesi gereken çıktıları için bir örneğini gönderirken bu durum hakkında bilgi vermelidirler.

Fransızca dışındaki yabancı dillerdeki filmler için Silhouette Fransıca altyazısını temin edecektir.

Vergi kurumlarına yapılacak ödemeler haricinde (filmlerin bu ödemeler için uygun olması gerekiyor), seçilen filmlerin gösterimi için herhangi bir ödeme olmayacaktır.

Filmlerin Festival sigorta kapsamı çıktının/kasetin ofise tesliminden itibaren başlar ve geri gönderim için kuryelerin teslim almasıyla sona erer.

Film zarar görmesi veya kaybolması durumunda, Festival’in yükümlülüğü filmin yeni baskı maliyetlerini karşılamamaktadır.

Büyük çaplı bir problem yaşandığı takdirde Silhouette herhangi bir tazminat ödemeden yarışmayı iptal edebilir.

4. Festivalin ve Filmlerin Tanıtımı

Silhouette’in filmlerden seçme parçaları kullanma hakkı bulunmaktadır (bu parçalar film süresinin %10’u ile sınırlandırılmış olup, her ne şekilde olursa olsun 3 dakikayı geçmemelidir). Festival’in tanıtımı amacıyla filmlerle alakalı resimler, synopsis ve/veya digger metinler medya, basın ve internet dahil olmak üzere bütün tanıtım mecralarında kullanılabilir.

Bu sebeple yapımcılar bu tür hakları vermek konusunda yasal hak sahibi olduklarını garanti etmelidirler (müzik ile sınırlı olmaksızın).

Festivalin resmî seçimlerinin tanıtımını gerçekleştirebilmek adına, ödüle layık görülen filmler 01 Mayıs 2022 tarihine kadar en fazla dört gösterimle sınırlı olmak koşuluyla gösterimi yapılabilir. Hak sahipleri her gösterimle ilgili bilgilendirilecektir. Hak sahipleri, Silhouette’in Festival gösterimi için daha önce temin edilen filmlerin kopyasını elinde tutma hakkı için izin vermektedirler.

5. Ödüller

Bütün filmler Uluslararası Yarışma kapsamında halka açık bir şekilde gösterilecek olup, genel ödüller için yarışacaklardır.

Resmî yarışmayı oluşturan filmler, Uluslararası Yarışma filmleri arasından seçilmektedir. Bu filmler Jüri Ödülleri ve Genç Jüri Ödülü için yarışmaktadır.

Temmuz ayı civarında filmin hangi bölümde gösterileceğini anlatan ve ödüllerin detaylarını içeren  bir e-posta gönderilecektir. Ödül kazanan filmler tanıtım amacıyla şu etiketi kullanmaları için teşvik edilecektir: [Ödül başlığı] – Silhouette 2021.

6. Fikrî Mülkiyet

Mevcut belgenin/sertifikanın imzalanmasıyla Silhouette’in bütün film haklarına sahip olduğunu onayladığınız anlamına gelmektedir. Üçüncü bir taraftan gelecek olan herhangi bir hak iddiası veya gider masraflarından Silhouette sorumlu değildir. Aynı zamanda Silhouette’in, gerekli durumlarda, filmlere Fransızca altyazı sağlama hakkı vardır. (daha detaylı bilgiler için resmî internet sitesine göz atabilirsiniz).

7. Arşivleme

Bir kısa film kaynak merkezi oluşturmak adına başvurusu yapılan filmler saklanmakta, gerekli durumlarda daha iyi bir saklama yerine transfer edilmektedir (arşiv merkezi ofiste bulunmaktadır ve sadece Silhouette üyeleri ile “videotheque” kullanıcılarının erişimine açıktır). Silhouette aynı zamanda filmleri eğitim veya ticari olmayan aktivitelerde kullanabilmektedir.

8. Kayıt Koşulları

Filmi festivale kaydetmeniz ve festivale katılmanız, yukarıda belirtilen tüm koşulları kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 

NOT: Genç İzleyici Yarışması’nın katılım koşulları, genel katılım koşulları ile aynıdır. Sadece belli yaşlara göre ayırım yapılmıştır.

3 yaşından itibaren

6 yaşından itibaren

9 yaşından itibaren