Uluslararası Kısa Film Festivalleri – Uppsala Kısa Film Festivali 2021

Bu sene kırkıncısı gerçekleştirilecek olan festival, 1982 yılında İsveç’te kuruldu. O zamandan bugüne İsveç’te kısa film alanında birinci sıraya yerleşip, Avrupa’nın önemli kısa film festivallerinden oldu. Her sene farklı türlerde 300’den fazla kısa filmin gösterimini yapıp, çeşitli kültürlerin tanıtımlarını yapmaya devam ediyorlar.

Uluslararası Kısa Film Festivalleri – Uppsala Kısa Film Festivali 2021
Uluslararası Kısa Film Festivalleri

Festival Hakkında Kısa Bilgiler

 • Festival 25-31 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Bir üniversite şehri olan Uppsala’da gerçekleştirilen festivalde yedi gün boyunca 300 kısa film dört sinemada birden gösteriliyor.
 • Alıcıların, distribütörlerin ve festival temsilcilerinin festival boyunca video galerisine erişim hakları bulunuyor. Bu sayede film yapımcıları seyircilerle tanışma ve onlarla konuşma fırsatını elde ediyorlar.
 • Festival ulusal, uluslararası ve çocuk bölümü olmak üzere üç kategoride gösterimler yapıyor. Motion pictures Arts Akademi tarafından resmî olarak tanınan bir festival olması sebebiyle ulusal ve uluslararası kategoride ödül kazanan filmlerin Oscar ödülü için aday gösterilmeye hak kazanılabiliyor. Bu festival ayrıca BAFTA ve Avrupa Film Akademisi tarafından da tanınıyor.
 • Dağıtılan ödül miktarı 20.000€’yu buluyor.

Festival Yöneticisi: Niclas Due Gillberg

Program Yöneticisi: Christoffer Ode

Festival Yapımcısı: Sigrid HadeniusUluslararası Uppsala Kısa Film Festivali’ne Katılım KoşullarıUluslararası, ulusal ve çocuk olmak üzere üç kategoriye sahip olan festivalin daha çok uluslararası kısmı üzerinde duracağız.

 1. Festivale son katılım tarihi: 31 Mayıs 2021. Bu tarihten sonar ulaşan filmler dikkate alınmayacaktır.
 2. İstenilen türde filminizle katılabilirsiniz. Filmlerin süresi 40 dakikayı aşmamalıdır.
 3. Filmlerin yapım yılı 2020 veya 2021 olmalıdır.
 4. Bir filmle sadece bir kere kayıt olabilirsiniz. Daha önce yapım aşaması devam eden bir filminizle katılsanız bile o da bu kurala dahildir.
 5. Ön kopyalarda, İngilizce veya İsveçce dışındaki diller için İngilzce altyazısı zorunludur. Yoksa filminiz değerlendirilmeyecektir.
 6. Kayıtlar Shortfilmdepot veya FilmFreeway üzerinden yapılmalıdır. Bu paltformlar üzerinden filmin kaydedilmesi, yazılı olan kuralların baştan kabul edildiği anlamına gelmektedir.
 7. Uluslararası kategoride yarışmaya katılabilmek içib bir miktar ücret ödenmelidir. Bu ücretlerin içine kayıt platformunun talep edebileceği olası idari ücretler dahil değildir.

Erken kayıt ücreti (Ocak, Şubat): 9 €

Normal ücret (Mart, Nisan): 11 €

Geç kayıt ücreti (Mayıs): 14 €

 1. Uluslararası kategorideki yarışma için gönderilen filmler “Çocukların Film Yarışması”nda değerlendirilebilmektedir.
 2. Bütün ön kopyalar ve giriş bilgileri, yetkili sektör ziyaretçileri tarafından bir video kütüphanesinde izlenebilir durumda olacaktır.
 3. Bütün kayıtlar festival arşivinde depolanacaktır ve araştırma amacıyla kullanılacaktır.
 4. Filmlerin seçimi ile ilgili kararlar 15 Eylül’e kadar açıklanacaktır. Bu tarihte seçilen filmlerin tam listesi internet sitesi üzerinden yayımlanacaktır.
 5. Festival ofisinin filmlerin hangi aşamada olduğu veya seçimlerin nasıl gittiği gibi soruları cevaplandırma olasılığı bulunmamaktadır.
 6. Filmin seçilmesi durumunda; festival, filmin süresinin %10’u geçmemek koşuluyla veya maksimum 3 dakika olmak üzere filmden görüntüleri festival tanıtımı amacıyla kullanma hakkına sahiptir.
 7. Yarışmacılar gösterimden kaynaklı herhangi bir ücret talep etmeye yetkili değillerdir.
 8. Festival sırasında gösterilmeye hak kazanan filmlerin gösterim formatları şu şekildedir: MP4 veya .MOV dosyası, h264 veya ProRes 422 codec. Bit oranının 150 Mbit/s’yi aşmaması önemlidir.
 9. Festival gösteriminde gösterilecek olan filmlerde İngilizce dışında bir dil/yorum kullanıldıysa İngilizce altyazı eklenmesi zorunludur. Altyazılar filme gömülü bir şekilde olmalıdır. Ayrıca bir .srt dosyasına izin verilmeyecektir.
 10. Gösterilmeye hak kazanan filmlerin istenilen koşulları gerçekleştirilerek festival ofisine 09 Ekim’e kadar gönderilmesi gerekmektedir.
 11. Uluslararası kategoride dağıtıla ödüller şu şekildedir (Ödüllerin içeriğini değiştirme hakkını da saklı tutarak):

Uppsala Büyük Ödülü. (Uppsala Film Jackdaw (Karga Sembolü) ve 50.000 SEK). En İyi Film Yönetmeni ödülü.

Ingmar Bergman Anısına Uppsala Ödülü. Kültür İşleri Kurulu tarafından verilen 50.000 SEK para ödülü. Film sanatının sınırlarını zorlayan genç ve gelecek vaadeden yönetmen ödülü.

Avrupa Film Ödülleri (European Fiilm Awards) için Uppsala Kısa Film Adayı.Seyirci Ödülü

 1. Uluslararası Yarışma jürisi Uppsala Kısa Film Fesivali tarafından atanmaktadır. Bu jüri, film sektörünün çeşitli alanlarındaki temsilcilerden oluşturulmaktadır.
 2. COVİD-19 salgını gibi aşırı durumlarla karşılaşıldığında festivalin gerçekleştirilememe gibi durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda filmlerin gösterimi, şifre koruma sistemine sahip olan VoD hub üzerinden gerçekleştirilecektir. İsveç halkının erişimine kapalı olan bu online sisteme uluslararası sektörden katılımcılar erişebilecektir. Seçilen film yapımcıları böyle bir değişklikten haberdar edileceklerdir. Arzu ettikleri takdirde filmlerini yarışmadan geri çekebileceklerdir. Filmi çekmeye karar verirlerse kayıt ücretlerinin geri ödemesi yapılmayacaktır.

NOT: Çocuklar kategorisindeki birkaç değişik maddeyi aşağıya yazacağım. Bunlar dışındaki katılım koşulları, uluslararası kategori ile aynıdır.

 1. Katılım ücreti: 5 €
 2. Bu kategoride değerlendirilecek filmlerin seçimi için çeşitli yaşlardan okul çağındaki çocuklar Uppsala Kısa Film Festivali tarafından atanacaktır.
 3. En İyi Çocuk Filmi dalında yarışacak filmler için ödül: Uppsala Film Jackdaw(Karga Sembolü) heykeli and 15 000 SEK

Ulusal kategoride yarışmaya sadece İsveç vatandaşları katılabilmektedir. İsveçce yazıldığı ve bizi çok ilgilendirmediği için bu kategori üzerinde durmadım. İlgilinenler, ilgili platformlar üzerinden meraklarını giderebilirler.