Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli 10 Adım


2020 yılının mart ayında MEB’e bağlı kurumlar 2 haftalık, üniversiteler 3 haftalık tatile gitti. Ama bu durum uzadıkça uzadı ve 9 ay oldu. Şimdi 2. Dönemin açılıp açılmayacağı hala meçhul bir halde.

Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli 10 AdımUzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli 10 Adım

Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli 10 Adım
Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli 10 Adım

10 Madde de Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmek İçin Gerekli Adımlar 2020 yılının mart ayında MEB’e bağlı kurumlar 2 haftalık, üniversiteler 3 haftalık tatile gitti. Ama bu durum uzadıkça uzadı ve 9 ay oldu. Şimdi 2. Dönemin açılıp açılmayacağı hala meçhul bir halde. Uzaktan Eğitimde Ailelere Tavsiyeler Çocuğunuzun üstüne çok gitmeyin. Her zaman yanında olduğunuzu dile getirin, dile getirmek yetmez hareketlerinizle de belli edin. Kızmayın, anlamadıkları zaman. Yardımcı olmayan çalışın. Canlı derslerde evde çok ses çıkarmamaya çalışın. Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirmeye Yardımcı Uygulamalar Ülkemizde pandemi sürecince uzaktan eğitime yararlı uygulamalar son derece de çok fazla kullanılmaya başlandı. Türkiye’de az bilinen ama çok faydalı olan uygulamaları sıralayalım!

• EDpuzzle: Verimli olan bu uygulama, dijital internet ortamında gördüğünüz bir içeriği etkileşimli hale getirir. Ses kaydı veya notlar ekleyebilirsiniz. Görsel tasarımı oldukça dikkat çekici bir tasarıma sahip. Ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama içinde Khan Akademi, Natioanal Geograpic ve Ted Talks gibi bağlantıların olması öğrencilerin evde oturduğu süre boyunca kendilerini geliştirebilirler.

• Kunduz: YKS, LGS, KPSS, ALES sınavlarına hazırlanan öğrencilerin severek kullandıkları bu uygulamada 20’den fazla eğitimci bulunuyor. 8 milyonu aşkın soru çözülüyor. 13 farklı ders bulunuyor. • Duolingo: Evde oturduğunuz yerden ücretsiz bir şekilde dil öğrenme ve çeviri yapabileceğiniz bir uygulama. Yanlışlarınızı ve doğrularınızı güzel bir şekilde sizlere rapor olarak sunan bir uygulama. Duolingo, hem Android de hem de İos da bulunuyor. • CamScanner: 200’den fazla ülkede 100 milyondan fazla yüklemeye sahip bir uygulama. Belge tarama ve paylaşma uygulamasıdır. Belgeleri yazdırma, buluta kaydetme, faks gönderme olanağı sunuyor. • Evernote: Not alma, aldığınız notları düzenleme veya herhangi bir fotoğraf üzerine not ekleme imkânı sunuyor.

• Any Do: Online ajanda olarak kullanabiliyorsunuz. Sade ve şık tasarıma sahip. İos ve Androidlerde bulunuyor.

• Scribd: Dünyanın en büyük kütüphanesi. En iyi e-kitap uygulaması arasında bulunuyor. 10 milyondan fazla dokümana sahip. İngilizce, Almanca, Fransızca başta olmak üzere yaklaşık 90 dili destekleyebiliyor.

Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getiren 10 Madde

1. Canlı derslerden yaklaşık 1 saat önce uyunmanız derslere daha çok odaklanmanızı sağlar. Kahvaltınızı yapın, kahvenizi için o şekilde derslere katılın. Derslerde uyukladığınız zaman dersleri anlamanız zorlanır. Rahat kıyafetler giymeye çalışın. Rahattan kastım da gecelik takımınız değil. Eşofman takımı olabilir mesela.

2. Ön hazırlık yapmaya çalışın. Derslere girmeden önce notlarınız önünüzde hazır halde olsun. Dersleri önceden okumanız, izlemeniz sizi bir adım öne geçirir.

3. Ders yeri çok önemli. Güneş alan yerde olmanız çok önemli. Masanızın cam önünde olması sizin daha da çok odaklanmanızı sağlar. Önceden havalanmış bir odada olursanız daha çok odaklanırsınız.

4. Ders aralarında dikkatinizi dağıtmayacak şeyler yapmanızı öneririm. Yemek yemek, kahve-çay içmek, evcil hayvanınız varsa onunla oynamak gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

5. Tekrar etmek yüz yüze eğitimde de çok önemli bir durumdu. Ancak şimdi çok daha önemli bir hal almaya başladı. Eğitim açısından zorlandığımız bu dönemlerde konuları tekrar etmek önem arz ediyor.

6. Moralinizi olabildiğince yüksek tutmaya çalışın. Zor biliyorum ama olabildiğince bu duruma dikkat edersiniz siz de ders açısından ne kadar fark olduğunu fark edersiniz.

7. Arkadaşlarınızla görüntülü konuşurken birlikte çalışmalar yapın. Öğrendiklerinizi pekiştirmek için çok güzel bir yol olabilir.

8. Küçük ekranlar yerine büyük ekranlar kullanmaya çalışın. Büyük ekranda dikkatinizi dağıtacak çok daha az şey olacaktır.

9. Not alacağım diye dersi dinlemezlik yapmayın. Notları daha kısa kısa almaya çalışın.

10. En önemli madde uzaktan eğitim ile birlikte çok fazla kitap okumak, dergi, makale okumanızı çok önemli.

11. Sanırım en zor maddeye geldik. Üniversite zamanındaki arkadaşlarımın çok fazla ödevleri ve sınavları oluyor. Ödevleri yaparken olabildiğince makale okumaya çalışın. Ne kadar fazla şey öğrenirseniz o kadar iyidir.

Yorum Yap