WhatsApp Gizlilik Sözleşmesinin Detayları


WhatsApp geçtiğimiz günlerde bir gizlilik sözleşmesi yayınladı ve 8 Şubat tarihine kadar bu sözleşmeyi onaylamayan kimseler artık WhatsApp’ı kullanamayacak. Peki bu gizlilik söyzeşmesinin detayları nedir?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesinin DetaylarıWhatsapp sözleşmesi

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Dünya devi mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına bir gizlilik sözleşmesinin sunulacağını açıkladı ve detayları herkesi şaşırtmayı başardı. Peki bahsi geçen bu WhatsApp gizlilik sözleşmesinin detayları nelerdir? Bugünkü yazımda bunu konu alıyor olacağım. Arkanıza yaslanın ve benimle birlikte bu sözleşmenin ne kadar tehlikeli olabileceğini öğrenelim.

Maddelere geçmeden önce durumun ne olduğunu kavramak en sağlıklısı olacaktır. Benim de uzun yıllardır kullanıyor olduğum mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, Mark Zuckerberg’in sahipliğini yaptığı Facebook şirketine ait bir uygulamadır. Hatırlarsınız Mark Zuckerberg, geçtiğimiz sene “Kullanıcıların Verilerini İzinsiz Satma” suçundan yargılanmıştı ve suçunu itiraf etmişti. Görünen o ki bu suçla tekrar karşı karşıya kalmak istenilmediği için böyle bir yönteme başvurulmuş. Bu sözleşmeyi onaylayan kişilerin verileri “İzinsiz” satılmış olmayacak ve aksine kullanıcılar kendi elleriyle verilerini şirkete teslim etmiş olacak.

Verilerimizin Satılması Nedir?

Verilerimiz bizim yaptığımız her eylem, attığımız her adımdır. WhatsApp için bu bizim mesajlarımız, fotoğraflarımız, videolarımız ve hatta ses kayıtlarımız olabilir. Bu bilgilerin Facebook’a satılması her birey için bir tehdit niteliği taşıyabilir çünkü Facebook bir sosyal medya platformu olmasının yanı sıra, içerisinde İnstagram’ı da barındıran bir şirkettir aynı zamanda. “Facebook ile giriş yap.” bu seçeneğinin olduğu her site ismimizin, yaşımızın, arkadaşlarımızın, yakınlarımızın ve yapmaktan keyif aldığımız şeylerin v.b paylaşılması anlamına gelir verilerimizin satılması. Bir bakmışsınız “Google bizi dinliyor mu?” adlı şikayetimiz “Tüm dünya bizi mi dinliyor?” oluvermiş. 

İşin aslı şudur ki, WhatsApp bizim verilerimizi zaten topluyordu. Bu sözleşme ile birlikte bizim onay verdiğimiz şey ise bu sınırın genişlemesi ve istenilen her şeye ulaşılması; ulaşılan bu bilgilerin de istenildiği gibi paylaşılmasıdır. Şirketin temenni ettiği şey, bu şeffaflığın bizim yararımıza kullanılacak olup, taciz mesajları yollayan kişilerin tespitinin kolaylaşacak olmasıdır. Durum bu aşamaya geldiğinde insanın aklında sorular zinciri oluşuyor. Peki WhatsApp neden sadece Türkiye için böyle bir sözleşme onaylatıyor? Niçin “Avrupa” olarak bahsedilen gelişmiş ülkelere böyle bir gizlilik sözleşmesi imzalatılmıyor? Sorularımın cevabı ise Avrupa ülkelerinin yasalarının böyle bir sözleşmenin onaylatılmasına izin vermiyor olması. 

Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi İçinde Yer Alan Maddeler

 • Mesajlar
 • Hesap bilgileri
 • Cihaz ve bağlantı bilgileri
 • Bağlantılar
 • Durum bilgileri
 • Müşteri desteği ve diğer iletişimler
 • Konum bilgileri
 • Üçüncü taraf hizmetleri ve hizmet sağlayıcıları
 • Kullanıcı şikayetleri
 • Çerezler
 • Kullanım ve kayıt bilgileri

Bu bilgilerin birçoğuna daha önce de erişim sağlanıyordu ancak eğer onay verdiyseniz elde edilen bu bilgilerin dış şirketlere satılmasının onayını vermiş olabilirsiniz. Eğer onay verecekseniz de mesajlarınızı yedekleyip daha sonra bütün sohbetlerinizi silip daha dikkatli şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz ancak bu veriler konuştuğunuz arkadaşlarınızdan da alınacağı için her zaman dikkatli olmak mümkün olmayacaktır. Benim tavsiyem ise WhatsApp’ı silip Telegram kullanmaya başlamanızdır. Sitemizde bulunan Telegram Ve WhatsApp’ın Birbirinden Farklı Yönleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Keyifli günleriniz olsun efendim. 

Etiketler:

Yorum Yap