YAZILIM İÇİN EN UYGUN BİLGİSAYAR


Ne tarz bir bilgisayar kullanmalıyım? Eski bilgisayarım beni ne kadar götürür? Hangi marka bilgisayarı seçmeliyim?

YAZILIM İÇİN EN UYGUN BİLGİSAYAR HAKKINDA

Bu aralar yazılım çok yükselişe geçti. Bir çok insan yazılım öğrenmeye başladı. Bu durumda insanların bilgisayar ihtiyacı oluyor ama bir çok kişi yazılımın gerektirdiği sistemi bilmediği için veya bilgisayarlardan anlamadığı için saçma sapan bilgisayarlar alıyorlar ve sonuç olarak hayal kırıklığına uğruyorlar ve yazılımdan soğuyorlar bu yüzden bu makaleyi sonuna kadar okumanız önemli! 

İlk olarak şunu söyleyeyim eğer yazılımda çok iyi değilseniz masaüstü bilgisayar almayın. Dizüstü bilgisayarlar yani laptop’lar başlangıç için çok iyi. Bu işte gelişmiş insanlar genellikle hem laptop hemde masaüstü bilgisayar kullanırlar çünkü iyi para kazandıklarından bu onlar için çok büyük bir sorun değildir. Masaüstü’nü evde, laptop’u ise her zaman bir yere giderken yanlarında taşırlar. Sizin gibi bu işde yeni olanlar için laptop uygundur zaten bu işde gelişip para kazandığınızda en iyi bilgisayarı alıcak duruma geliceksiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Laptop’un en önemli şeyi sistemidir zaten sistemi olmadan laptop çalışmaz. Şimdi sistem nasıl olmalı derseniz orta düzeyde bir ekran kartı. En az 8gb ram (ram ne kadar yüksek olursa o kadar iyi) işlemci olarak intel i7 10. nesil (amd alıcaksanızda bu düzeyde bir şey alın). Depolama olarakda kesinlikle ssd olsun. 512gb ssd yeterli olucaktır.  

NOT: Bu minimum bir sistemdir ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

BİLGİSAYAR ÖNERİLERİ

1- Hawei matebook d14

Özellikleri:

İşlemci: Amd Ryzen 5 3500u 

İşletim sistemi: Windows 10 Home

Klavye: Q Türkçe

Ram: 8gb DDR4

SSD Kapasitesi: 512gb

Şarjlı Kullanım Süresi: 6 saat ve üstü

Ekran Kartı: AMD Radeon Vega 8

Ekran Boyutu: 14inç

Not: Fİyatlar habire değişmektedir. Huawei’in resmi sitesini ziyaret ederseniz güncel fiyatını görebilirsiniz. sık takip edersenizde bol bol indiirmler olmaktadır. Daha ucuza alma fırsatı bulabilirsiniz

2- lenovo gaming 3

Özellikleri:

İşlemci: AMD Ryzen 5 4600H

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1650 

Depolama: 512gb ssd

RAM: 8gb DDR4

İşletim Sistemi: Windows 10 Home 64 Bit

Size bu iki laptopu öneririm. Kafanızda artık bir fikir oluştuğunu düşünüyorum. Ortalama bu özelliklerde laptoplar alabilirsiniz.

İşletim Sistemi

Şimdi önemli olanlardan birisi ise işletim sistemi. Karşımızda 3 seçenek var. Windows, Linux, MacOS. MacOS için apple’ın macbook’!larından almanız gerekli. Bunların’da fiyatını biliyorsunuz bu yüzden bunu direk eleyelim. İşletim sistemi aslında kişiye göre değişir ama günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi windows’tur. Mesela ben windows kullanıyorum. Bana kalırsa sizede windows’u tercih ederim çünkü windows daha yaygın ve daha güvenli ama bazı insanlar linux’u tercih ediyor. Bu kişisel bir tercih. Açıkcası ben şu ana kadar hç linux kullanmadım. En iyi kararı vermek istiyosanız iki işletim sisteminide deneyin ve karar verin…

Yorum Yap