YENİ NORMALDE SEYAHAT


Covid-19 ile birlikte, yaşamımızdaki pek çok şey değişti. Bunun dahilinde, aylar önce yaptığımız, tatil planlarımız da var elbette. Artık hangi bölgenin güvenli olduğunu çok kestiremiyoruz. Yanı sıra, hava yolu, demir yolu veya kara yolunu tercih etmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Ben de size istediğiniz ulaşıma göre gidebileceğiniz yerlerin listesini çıkardı

YENİ NORMALDE SEYAHATYENİ NORMALDE SEYAHAT

Covid-19 ile birlikte, yaşamımızdaki pek çok şey değişti. Bunun dahilinde, aylar önce yaptığımız, tatil planlarımız da var elbette. Artık hangi bölgenin güvenli olduğunu çok kestiremiyoruz. Yanı sıra, hava yolu, demir yolu veya kara yolunu tercih etmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Ben de size istediğiniz ulaşıma göre gidebileceğiniz yerlerin listesini çıkardım.

Not: en riskli bölgeler: İstanbul, İzmir, Ankara

Hava Yolu

Uçakta seyahat en riskli bölgelerden bir tanesi öncelikle bunun bilgisini paylaşmak zorundayım. Fakat tedbirli davranıldığı ölçüde gerçek anlamda bir sorun olmayacağını da bilmemiz gerek. Uçuş öncesinde HES kodu alınması gerekiyor. Havalimanlarında uçağa binmeden önce ateş ölçümü yapılıyor. 38 derece ve üzeri ateşi olanlar uçağa alınmıyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Hes kodunun yanında, seyahat izin belgesi de almaları gerekiyor. 3 yaşından küçük çocuklara hes kodu şartı konulmadığını da hatırlatmak isterim. Havaalanına giriş anından itibaren uçuş sonrası ve havaalanından çıkış sonuna kadar maske takılması zorunludur. 2 yaş ve altı bebekler için boğulma riski yarattığından, 6 yaş ve altı çocuklar için zorunlu değil, yolcu inisiyatifine bırakılmıştır. 12 yaş ve altı çocuklar için refakatsiz yolcu uygulaması, yurt içi ve yurt dışı direk uçuşlarda geçerlidir. Aktarmalı uçuşlarda refakatsiz çocuk yolcu alınmamaktadır. Aynı zamanda alınan HES kodu mesajında bir sağlık problemi olması durumunda yolcular uçuşa kabul edilmiyor, uçuşları iptal ediliyor. Kalp, solunum, astım ve otizm gibi uzun süre maske takılmaması gerektiren kronik hastalar için doktor raporu olduğu takdirde uçağa maskesiz binmelerine müsaade edilmektedir. Hava yolunda maskeleri çift tutmakta ve eldiven takmakta büyük fayda var. Fazla temas sağlamadığınız takdirde, virüsten korunmuş olacaksınız. Geri kalan kısım da tatilinizin keyfini çıkarın.

Kara Yolu

Otobüsle seyahat ediyorsanız, önlemler uçağa nazaran bir tık daha fazla. Öncelikle yolcu bilgi formu doldurmanız gerekiyor. Her yolcuya ateş ölçüm testi uygulanıyor ve ateşi yüksek olan yolcu hastaneye sevk ediliyor. Bir problem yaşanmadığı takdirde yolcu seyahatine devam ediyor. Koltuk numaranız, arkanızdaki, önünüzdeki ve yanınızdaki kişiler dosyalara kaydediliyor. Daha sonra bir sorun yaşanması halinde 14 gün karantina süresine uyum için, kişiler bilgilendiriliyor. Hava yolunda olmayan ama kara yolunda olan önemli bir detayı da hatırlatmak isterim. Otobüs yolculuğunda sosyal mesafe kuralına uygun seyahat edebiliyorsunuz.

Deniz Yolu

Deniz yolunda tıpkı kara yolu gibi yolcu bilgi formu doldurulup seyahatinize başlıyorsunuz ve sosyal mesafe kurallarına uygun yerleştiriliyorsunuz. Seyahat başlamadan önce ateş ölçümleriniz tamamlanıyor.

Evet önlemler bu şekilde yakın zamanda yürürlüğe giren tüm kararlar bu şekilde. Tavsiyemi sormak isterseniz tabii ki özel aracınızla seyahat etmek veya araç kiralamak en iyisi.

Yorum Yap