Yoga Nedir – Yoganın Yararları Nelerdir


Sizlere yoga nedir, yoganın yararları nelerdir, yoganın faydaları, Migren kabus…

Yoga Nedir?

Yoga için aslında spor değil de yaşam tarzı demek daha doğru olur. Yoga vücudu hem ruhsal, hem zihinsel hem de fiziksel olarak geliştirir. Yoga yapan kişilerin streslerinin azaldığı ve daha mutlu oldukları gözlenir. Yoga, hem sağlıklı ve huzurlu hissetmek isteyenler hem de vücudunun değişmesini isteyenler için en ideal yaşam tarzıdır. Kaç yaşında olursanız onun yoga yapabilir ve yoganın uzun vadede size hazırladığı sağlıklı hayatın tadını çıkartabilirsiniz.

Yogayı sadece kilo vermek olarak düşünmeyin. Yoga için sağlıklı bir hayatın anahtarı demek daha doğru olacaktır. Yoganın çeşitleri vardır. Hangi yogayı tercih edeceğiniz ise sizin kişisel ihtiyaçlarınıza kalmıştır. Yoga yapmaya başlamadan önce kesinlikle Yoganın faydalarını bilmeli ve neden yoga yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Yoganın Faydaları

Vücudun bütün bölgelerini etkileyen yoga, bu özelliğinden dolayı vücudun dengeli olarak çalışmasını sağlar. Hayatınıza Yogayı ekledikten sonra doğru ve sağlıklı beslenmeyi de yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir. Yoga aslında direkt olarak zayıflatmaz. Çünkü zayıflamak için yogaya ek olarak yapmanız gereken şeyler vardır. Ama Yoga zayıflamanıza yardımcı okur diyebiliriz. Stres hormonu seviyelerini düşüren Yoga, stresinizi alır. Nefes çalışmaları ve duruş teknikleri ile yapılan yoga sayesinde Metabolizma ve sindirim sisteminiz doğru çalışır. Vücudunuzdaki oksijen seviyesi ve kan dolaşımı yoga sırasında artar. Bu da size cilt güzelliği olarak geri döner. Aynı zamanda yoganın stresi önlemesi sayesinde de cildinizdeki stres etkisi yok olur ve daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

Son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir psikolojik sorun olan anksiyete semptomlarını hafifletmekte de yoga birebirdir. Uykusuzluk, gerginlik, kronik stres, yoga sırasında yapılan nefes uygulamaları sayesinde tarihe karışır. Zaten Yoganın en önemli amacı beden ve zihin rahatlığıdır. Bütün vücudunuzdaki gerilimden doğru nefes ve duruş teknikleri sayesinde kurtulabilirsiniz. Karşıdan baktığınızda Yoganın zor duruşlardan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz ama durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Yoga sayesinde hem zihniniz hem de bedeniniz yenilenir.

Sadece dışarıdan mükemmel görünmenizi sağlamayan doğru duruş ve nefes egzersizleri iç organlarınız için de çok önemlidir. Sindirim, dolaşım ve Metabolizma sistemleri doğru duruş ve nefes teknikleri sayesinde bedeninizle mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Hem ruh hem de beden sağlığı için uykunun önemi çok büyüktür. Toksinler uyku sırasında vücudun kendisini yenilemesi ile vücuttan uzaklaşır. Ancak uyku kalitesinin yeterli düzeyde olmaması durumunda stres ve başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Yoga aynı zamanda sizin kaliteli uyumanızı sağlayan bir yaşam tarzıdır.

Migren kabus gibi bir durumdur.

Belki inanamayacaksınız ama migrenin çözümü de yogada. Düzenli yoga yapmanız aynı zamanda baş ağrılarınıza da çözüm olacaktır. Dolayısıyla migren ağrılarınız ve ataklarınız da azalacaktır.

Eğer mutluluğu ve iç huzuru yakalayabilmişseniz, hayata bakış açınız da değişecektir. Bu da yoga sayesinde mümkündür. Hem iç huzurunuz hem de hayatınıza bakış açınızı geliştirmek için yoga yapmanızda yarar var. Eğer çok uzun saatler çalışıyor ve bu çalışmanın sonunda yorgun düşüyorsanız size yine önerimiz yogadan yana olacak. Yoga sayesinde enerji seviyeniz artar. Üstelik de bunun için sadece birkaç dakika yoga yapmanız yeter.

Vücudunuzun şekle girmesi de yoga sayesinde çok kolay olacaktır. Kasları ve tendonları uzatan yoga sayesinde artık daha esnek bir vücuda sahip olacaksınız. Yoga sayesinde doğru nefes almayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede ciğerleriniz daha doğu çalışır ve kan dolaşımınız daha düzenli hale gelir.

Yorum Yap