Yorgunluğa ve Verimsizliğe (Dört Adımda) Çözüm Yöntemi

Kendinizi yorgun ve verimsiz mi hissediyorsunuz? Birçok iş birikmesine rağmen sürekli erteleme halinde misiniz? Kendinizde iş yapacak enerjiyi bulamıyor musunuz? Yemek hazırlamak, temizlik, yapmak, spor aktivitelerini gerçekleştirmek, günlük bakım işlerini yapmak vs gibi günlük işleriniz gözünüzde mü büyüyor? Can sıkıntısına çareler mi arıyorsunuz? Aynı sıkıntıdan muzdarip bir okurun yazdığı bu soruna bir terapistin nasıl yaklaştığını yazımızda okuyabilirsiniz.

Yorgunluğa ve Verimsizliğe (Dört Adımda) Çözüm Yöntemi
Yorgunluğa ve Verimsizliğe Dört Adımda Çözüm

“Bazen kendimi çok yorgun hissediyorum. Televizyonum açık bir şekilde telefonumda zaman öldürüyorum. Birçok işe ve projeye başlamayı planlıyorum ama aslında hiçbirini bitiremiyorum. Bu kadar zamanı boşa harcadığım için kendime kızıyorum ama gerçekten ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Kendimi daha iyi hissetmek ve daha üretken olmak için ne yapabilirim?”

Yukarıdaki cümleler size çok tanıdık gelebilir. Aynı cümleleri veya benzerlerini gün içerisinde tekrar ettiğinizi fark ettiğiniz zaman ortada bir problemin var olduğu da anlıyorsunuz. Bir teraspitin kaleminden yorgunluğa ve verimsizliğe iyi gelen yöntemler dört adımda özetlenmiş. Bu dört adımın sonunda nasıl daha üretken olurum sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

1. Bir Zaman Günlüğü Oluşturmak

Atılması gerek ilk adım zamanınızı gerçekten neye harcadığınızı tespit etmenizdir. Bir hafta süresince her gün neler yaptığınızı not almanız, haftanın sonunda kendinizi değerlendirirken objektif kararlar vemenizde yardımcı olacaktır.

Her gün için bir sayfa kağıt yeterlidir. Sayfayı 30 dakikalık parçalara ayırarak basit bir günlük rutin defteri oluşturabilirsiniz. Her zaman dilimine yemek yemek, televizyon izlemek, sosyal medyada gezinmek gibi yaptığınız aktiviteleri not alın. Hiçbir şey yapmasanız bile onu da notlarınıza eklemeniz gerekiyor.

Haftanın sonunda hangi aktiviteye ne kadar zaman harcadığınız ortaya çıkacaktır. Örneğin sosyal medyaya ne kadar zaman ayırdığınızı gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Televizyon izlemeye haftada birkaç saat ayırmak yerine daha yararlı aktivitelere yönelmek size daha cazip görünecektir. Örneği biraz daha derinleştirirsek, izlediğiniz kanaldan veya takip ettiğiniz sosyal medya ortamından neler öğrendiğinizi not alırsanız bu ortamlarda vakit geçirmenin gerçekten değip değmediğine karar verebilirsiniz.

Hiçbirşey yapmadığını fark ettiğiniz saatler, aslında ne kadar boş saatleriniz olduğunu fark etmeniz açısından güzel olabilir. Amaçsızca vakit öldürmek yerine en azından kitap okuyabilir, yogaya başlayabilirsiniz.

Zaman yönetimi konusunda araştırmalar yapmanız, gününüzün her dakikasının nasıl geçtiği konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilir.

2. İdeal Bir Program Hazırlamak

Zamanınızı neye harcadığınızı keşfettikten sonra kendinize ideal bir program oluşturun. Zamanınızı tüketen aktivitelere gerçekte ne kadar zaman ayırmak istiyorsunuz? Kaç dakikanızın soyal medyada, kaç saatinizin  televizyon karşısında veya ne kadar sürenizin bilmem hangi aktivitede geçmesini istersiniz?

Sıkılmayacağınız ve eğlenceli bir program hazırlamanız en önemli nokta. Hobileriniz var mı? Aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek ister misiniz? Boş zaman etkinlikleriniz için programda yer ayırın ve kendinize boş vakitleriniz için izin verin. 30 dakikalık artışlar eşliğinde gününüzü nasıl geçirmek istediğinizi yazın. Bu günlük hayatınızın yapılandırılması için güzel bir çalışma. (30 dakika ev işleri, 1 saat yürüyüş, 2 saat arkadaşlarla sohbet, yarım saat oyun,  1 saat sosyal medya (hepsi birden), 1 saat dil öğrenme, yarım saat kitap okuma, 8 saat uyku gibi, 10 saat mesai gibi…

Bazı kesintiler yüzünden programa uyamayabilirsiniz. Ev işleri için ayırdığınız sürede telefon gelebilir. Daha acil bir işiniz çıkabilir. Trafikle olması gerekenden daha fazla boğuşabilirsiniz. İşler beklediğinizden daha uzun sürse bile bu durumlar, programınızı yeniden düzenlemeniz için bir fırsat olarak görülmelidir. Belki de bir aktiviteye verdiğiniz zamanın süresi çok veya yetersizdir. Bir hafta sonra bambaşka bir plân da yapabilirsiniz.

Bir hafta sonunda yapmanız gereken işler için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu anlarsınız.

3. Ruh Halini Takip Etmek

İçinde bulunduğunuz ruh halinizi not almak kendiniz daha iyi anlamanızı sağlar. Hiçbir şey yapmıyorken nasıl hissediyorsunuz? Veya bir işi yaparken nasıl bir ruh haline bürünüyorsunuz? Kendinize bu soruları sormak için bir dakika ayırmanız bile yeterlidir.

Örneğin endişeli hissediyorunuz ve sosyal medyaya dikkatinizi dağıtmak için başvuruyorsunuzdur. Yalnız kalmışsınızdır ve bu yüzden televizyon başında vakit geçiriyorsunuzdur. Bu tür araçların yaşadığınız duygularla başa çıkabilmek için kullanılmasının bir sakıncası olmasa da günlük yaşamınızı etkiliyorlarsa bu bir sorun demektir. Mali sıkıntılarınız varken sosyal medyaya kaçıyor, bütçe krizinize çözümler bulmak yerine instagramda geziniyorsanız bu problemi çözmek yerine ondan kaçındığınız anlamına geliyor.

Duygusal durumlarla başedebilmek için duygu durumlarınızı iyi anlamalısınız. Bu konuları çözmek için doğrudan problemin kaynağına inebilir veya can sıkıntınızı gidermek için daha ileriye dönük ve yararlı bir hobi edinebilirsiniz. Neden üretken değilim sorunuzun çok basit bir cevabı bile olabilir. Gerçekten bir şeyler üretebileceğiniz hobiler bulmak.

4. Gerektiğinde Yardım Almak

Programınız üzerinde kontrolünüz sağlamak; yorgunluk ve verimsizlikten kaynaklanan can sıkıntısı, huzursuzluk, kaygı ve hayal kırıklığının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Bütün bunları yaptıktan ve işe yaramadığından eminseniz bu durumunuzun başka nedenleri olabilir. Tüm bu yorgunluk ve verimsizliğin altında depresyon, kaygı bozuklukları ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) gibi psikolojik sorunlar yer alabilir. Bir profesyonelden yardım alarak ihtiyaçlarınızı değerlendirebilir ve kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir plânı beraber hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: Verywell Mind