Yüzünüzden Kilo Vermenin En Kolay Yolları


Vücudumuz su tutmaya başladığında, kilo almaya başladığınızda bu kilo çoğunlukla kişinin yüzüne gider. Kilo vermek için çabalamanıza rağmen bu yüzünüzden anlaşılmıyor mu? Yaptığınız diyet ve egzersizlerle bacak ve göbek bölgenizden daha kolay kilo verebilirken, yüzden kilo vermeniz bu kadar kolay olmuyor mu? Sizlere yüzünüzden kilo vermeniz için bazı tavsiyelerde ve önerilerde bulunduk.

Yüzden kilo vermenin en etkili yolları

Bazı insanlar genetik sebeplerden dolayı daha tombul yanaklara daha kalın bir boyuna sahip olabilirler. Tabi bunun dışında da sebepler vardır, dehidrasyon, anemi, alkol bağımlılığı, sağlıklı beslenme eksikliği, bazı alerjik reaksiyonlar ve kuvvetsiz olan yüz kasları… İşte bu sebeplerde yüzünüzün daha şiş ve tombul olmasına sebep olabilir. Bir diğer sebep ise vücudunuzun normalden daha fazla su tutması sonucunda yüzünüzün şişmesidir.

Bazıları kilo aldığında veya verdiğinde durumu yüzlerinden kolayca anlayabilir. U yapıya sahip insanlar için yüzden kilo verme oldukça kolaydır. Yaptığınız diyetler ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz etkili şekilde yüzünüzden kilo verebilirsiniz. Peki, bunlar nelerdir?

Beslenmede akıllı bir seçim

Kilo vermek isteyen bayanların genellikle yaptıkları hatalardan biri çok sıkı diyetler uygulamaktır. Bu diyetlerden kısa vadede sonuç alınıyor gibi görünse de sağlığımız açısından büyük risk taşımaktadır. Bizim ihtiyacımız olan, vücudumuz için doğru, metabolizmayı hızlandıran sağlıklı gıdaları tercih etmek. Eğer doğru beslenme alışkanlıkları oluşturursanız kilo vermenin kilit noktasını oluşturmuş olursunuz.

Yüksek sodyumlu besinlere dikkat!

Bu besinlerin başı olarak sayabileceğimiz şeker ve tuz yüksek seviyede sodyum içerdiklerinden vücudunuzun su tutma seviyesini de bir anda yükseltirler. Diğer taraftan işlenmiş karbonhidratlarda kilo almanızdaki en önemli faktörlerdendir. Çünkü bu gıdaların içerisinde de yüksek miktarda şeker ve tuz bulunmaktadır. Bu gıdaları tercih etmek yerine vitamin ve mineral içeren, zengin antioksidan kaynağı ola yeşillikler, meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bu gıdalar sayesinde vücut işleyişiniz düzene girecek ve vücudunuz ihtiyacı olanı alacaktır. Kilo verme yolunun temel taşlarındandır. Aynı zamanda gazlı içeceklerin ve kafeinin tüketilmemesi gerektiği önerilmektedir.

Bedeniniz aktif ve enerjik olmalı

Yüz kaslarınızın aktif olarak çalıştırılması ve gergin bir cilde sahip olmanız yüz şişliğinin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bunun için en çok önerilen evde yüz yogası yapmanızdır.

Bu egzersizlere çene ve boyun bölgenizi de mutlaka dahil etmelisiniz. Sakız çiğnemek bile çene kaslarınızı çalıştırmada önemli bir etkendir.

Buraya kadar saydığımız her şey aslında genel vücut sağlığı ve kilo verme yöntemleri arasında. Peki, yüzden kilo vermek için başka neler yapmalıyız?

Beslenmenize kalsiyum içeren gıdaları mutlaka eklemelisiniz

Çok yağlı olan ve kızartılmış gıdalardan uzak durmalısınız. Mesela oldukça sağlıklı olan balığı kızartarak yememelisiniz çünkü balığın gerekli olan vitaminlerini değil sadece yağını tüketmiş olursunuz.

Yatmadan önce yemek yememeye özen göstermelisiniz ama illa yemek istiyorum diyorsanız tam tahıllı bir ekmeğin üzerine biraz kırmızıbiber döküp yiyerek metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.

Alkole çok dikkat etmelisiniz. Çünkü alkolün vücudu dehidrate etmesi ve vücuda yağ depolama gibi kötü bir huyu vardır.

Yüzünüze olduğu kadar sağlığınıza da yapacağınız en kötü alışkanlıklardan biri de sigara. Sigara sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmaz yüzümüzdeki çizgilerin daha çabuk çıkmasına ve daha yaşlı görünmemize sebep olur.

Cildinizi sağlıklı tutmak için C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Bazen ilaçlarınızda vücudunuzun su tutma eğilimini arttırabilir.

Düzenli uyku her açıdan olduğu gibi bu açıdan da oldukça önemli yer tutar.

Yanaklarınızı iyice şişirerek 5 saniye bekledikten sonra üfleyerek yanak egzersizleri yapabilirsiniz.

Yorum Yap